16 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 24, 2020

Çocuğunuza “Güvenli” ve “Güvenli Olmayan” Dokunmayı Öğretmenin 7 Yolu

Çocuklarınıza sadece “yabancı tehlikeyi” öğretmek, onları güvende ve çocuk istismarcılarından uzak tutmak için yeterli olmayabilir. 4 yaşındaki çocukların çoğu, güvenli olmayan ve güvenli dokunuş kavramını anlasa da, bir plan olmadan ayrıntılara girmek işlerin ters gitmesine neden olabilir. Bu konu dikkatli bir şekilde ele alınmazsa, çocuğunuzun kafasını karıştırabilir ve cevaptan çok soru ile sonuçlanabilir. Ancak çocuğunuz bu farkı öğrendikten sonra, buna göre tepki verebilir ve işler ters gitmeden önce sizi zamanında bilgilendirebilir.

Kalemlink ekibi olarak çocuğunuz daha genç olsa bile çocuğunuza kolayca açılmanıza ve bu sohbeti daha rahat ve başarılı hale getirmenize vesile olmak istedik.

1. Çocuğunuzla Dikkat Dağınıklığından Uzak, Sessiz Bir Yerde Konuşun.

Bu konuşmanın başarılı olması için ilk adım çok önemlidir ve bu nedenle, konuyu zorlamak yerine güvenli ve güvensiz dokunuş hakkında konuşmaya hazır hissetmeniz de önemlidir. Çocuğunuzla rahatsız edilmeden konuşabileceğiniz sessiz bir yer seçerek başlayın. Çocuğunuzun ellerini tutarak veya kanepede ya da yerde birlikte oturarak sahneyi daha rahat hale getirin.

Örneğin çocuğunuza bunların yanlış olduğunu açıklayın:

 • Başkasının özel bölgelerine dokunmak
 • Birisinin önünüzde kendi özel yerlerine dokunmak
 • Birisinin sizden özel bölgelerine dokunmanızı istemesi
 • Birinin sizden elbisenizi çıkarmanızı istemesi, çıplak iken video veya fotoğraf çekmenizi istemesi
 • Birinin size çıplak insanların videolarını veya fotoğraflarını göndermesi

2. Güvenli ve Güvensiz Dokunuşu Karşılaştırmalarına İzin Verin.

Şimdi ilk konuşmanızı yaptıktan sonra, çocuğunuzun size güvenli olmayan ve güvenli olan dokunmanın ne anlama geldiğini açıklamasına izin verme zamanı. Bu şekilde, çocuğunuzun son konuşmanızdan ne kadar öğrendiğinin ve anladığının farkında olacaksınız. Ondan her iki dokunuş türünün bir örneğini isteyin. Ayrıca bir rol oyunu oynayabilir ve çocuğunuza “Ne yapardınız …?” diye sorabilirsiniz. Veya “Kimden bahsedeceksin …?” gibi. Çocuğunuz bir tokalaşmanın, güvendiğiniz birinden bir kucaklamanın, sırtına hafifçe vurmanın güvenli olduğunu anlamalıdır.

Ona güvenli olmayan bir dokunuşun şu durumlarda olacağını söyleyin:

 • Durum hakkında konuşursan biri seni incitmekle tehdit ediyorsa
 • Birisi senden kimseye söylememeni istiyorsa
 • Birisi seni ona dokunmaya zorluyorsa
 • Dokunuş seni endişelendiriyor ve korkutuyorsa
 • Bir kişi sana dokunur ve bu seni rahatsız ederse
 • Bir kişi vücudunda dokunulmasını sevmediğin bir yere dokunursa
 • Seni incitiyorsa..

3.Güvenli Bir Dokunuşun Bile Bazen Canımızı Yakabileceğini Açıklayın.

Küçük çocuklar genellikle karışık duygulara sahip olabilir ve güvenli bir dokunuşu güvenli olmayan bir dokunuş olarak tanımlayabilir. Bu genellikle ağrı hissettiklerinde veya kendileri için yabancı olan bir doktor tarafından dokunduklarında olur. Kıymığı çıkarmak gibi bir örnek kullanın, canınızı yakabilir, ancak bunu yapmak onları sağlıklı tutar. Bu sebeple güvenli bir dokunuş olarak kabul edilir.

Buradaki anahtar, çocuğunuza doktorunun bazen muayenesini tamamlamak için özel bölümlerine dokunması gerekeceğini açıklamaktır. Elbette, çocuğunuza her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için her zaman orada olacağınızı da ona söyleyin.

4.Özel Bölgeleri Açıklamak İçin Bikini Kullanın.

Çoğunuz, çocuğunuzun hala çok küçük olduğunu düşünerek, vücudumuzun bölümleri konusunda ve buna benzer konularda konuşmaktan kaçınırız. Ancak konuşmamız bir çok konuda bize fayda sağlayabilecektir. Çocuğunuza karşı açık olmalısınız ve yaşına uygun konular hakkında konuşmalı ve özel bölgeleri saygıyla tartışmalısınız. Bu konuya kapalı olmak ve bu konuda koruyucu olmak çocuğunuza yanlış sinyal ve fikir verebilir. Çocuklarınız uygunsuz bir şey yaşamış olsalar bile, özel bölgeleri hakkında konuşmanın başlarını belaya sokacağını ya da sizin bu duruma sinirleneceğinizi düşünerek hiç açılmayacaklardır.

Eğer özel bölgelerin isimleri hakkında konuşurken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, örnek olarak bir bikini kullanın. Bikininin kapadığı kısımlara dokunmanın güvenli olmayan bir dokunuş olarak kabul edildiğini açıklayın. Bu, özel bölge isimleri kullanmak zorunda kalmadan, onlara iyi bir görsel bakış açısı sağlayacaktır.

5.Güvenli Olmayan Dokunuşun Bir “Sır” Olmadığını Açıklayın.

Çocuk istismarcılarının çoğu, istismara uğramış çocuğa durumu gizli tutmasını söyler ve çoğu durumda çocuklar bunu kendi suçları olduğunu düşündükleri için veya istismardan korktukları için saklarlar. Çocuklarınıza, birisi ona güvensiz olan bir dokunuşta bulunursa, size hemen söylemesi veya çocuklarınızın tanıdığı ve gerçekten güvenebileceği birine söylemesi gerektiğini açıklayın. Burada, kendilerini daha güçlü hissetmelerini ve gerektiğinde hareket etmelerini sağlayacak örnekler vermek önemlidir ve bunu daha basit hale getirmek için bu adım için de rol yapma pratiği uygulayabilirsiniz.

6.Onlara “Hayır” Deme Hakları Olduğunu Söyleyin.

Taciz vakalarının yaklaşık% 70’i, çocuğun tanıdığı ve güvendiği bir istismarcıyla gerçekleşir. Bu nedenle, bir arkadaş veya güvenilir bir akraba tarafından bile uygunsuz bir dokunuş, bir çocuk için kafa karıştırıcı hale gelebilir. Ne de olsa, onlara bu insanlara güvenmeyi öğretiyorsunuz. Bu durum onların sadece kafalarının karışmasına değil, aynı zamanda korkmuş ve çelişkili hissetmesine sebep olabilir.

Bu nedenle çocuklarınıza güvenli olmayan bir dokunuşa her zaman HAYIR deme ve hatta bağırma hakları olduğunu söylemelisiniz! Sürekli olarak bu fikri pekiştirin, onlara kendi bedenlerine sahip olduklarını ve onu korumak için her şeyi yapabileceklerini söyleyin.

Çocuğunuz şu haklara sahiptir:

 • Ona hayır de ve dokunulmaktan hoşlanmadığını söyle
 • Sana dokunan tacizci kişiden hemen uzaklaş.
 • O kişiyle bir daha asla yalnız kalma.
 • Yardım iste ve hatta çığlık at.
 • Kendine inan, bu senin hatan değil ve sen yanlış bir şey yapmadın.

7. Böyle Durumlarda Konuşabilecekleri Birkaç Kişiyi İsimlendirmelerini İsteyin.

Çocuklarınızın taciz durumunda güvenebileceklerini düşündükleri en az 5 kişiyi isimlendirmelerini sağlayın. Bir kişi güvenli olmayan dokunuşlar yaparken çocuğunuzun koşabileceği biri. Birini düşünemiyorlarsa, bunu yapmalarına yardım edin. Ayrıca, çocuklarınıza birisi harekete geçip yardım edene kadar, durumu insanlara anlatmaya devam etmeleri gerektiğini ve asla pes etmemelerini hatırlatın.

Bu konuda sizin kendi yöntemleriniz var mı ? Varsa bizimle paylaşın.

Avatar
kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Related Articles

Sandviç Nesli Nedir ? Bununla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Sandviç nesli, yaşlanan ebeveynleri ve çocuklarının bakımıyla aynı anda ilgilenen insan jenerasyonuna verilen isimdir. Bu kişilerin çoğunluğu 30 ve 40'lı yaşlarda. Sandviç...

Test : İlk Gördüğünüz Hayvan Size Bazı Özelliklerinizi Söyleyebilir

Bazen gördüğümüz, başkalarının gördüğü şey değildir. Kim olduğumuz, ne aradığımız ve neye ihtiyacımız olduğu hakkında bize bir çok şey söyleyebilir. Bize gördüğümüz...

Frenemies Kimlerdir? Hayatımızı Nasıl Etkiliyorlar?

Hiç erkek arkadaşının kötü bir insan olduğunu söyleyen ve sen ayrıldıktan birkaç gün sonra onunla flört eden bir arkadaşın oldu mu? Ya...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

20,899BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

En Son Eklenenler

Sandviç Nesli Nedir ? Bununla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Sandviç nesli, yaşlanan ebeveynleri ve çocuklarının bakımıyla aynı anda ilgilenen insan jenerasyonuna verilen isimdir. Bu kişilerin çoğunluğu 30 ve 40'lı yaşlarda. Sandviç...

Test : İlk Gördüğünüz Hayvan Size Bazı Özelliklerinizi Söyleyebilir

Bazen gördüğümüz, başkalarının gördüğü şey değildir. Kim olduğumuz, ne aradığımız ve neye ihtiyacımız olduğu hakkında bize bir çok şey söyleyebilir. Bize gördüğümüz...

Frenemies Kimlerdir? Hayatımızı Nasıl Etkiliyorlar?

Hiç erkek arkadaşının kötü bir insan olduğunu söyleyen ve sen ayrıldıktan birkaç gün sonra onunla flört eden bir arkadaşın oldu mu? Ya...

Dünya’nın Sahip Olduğu 15 Eşsiz Güzellik

Dünya şu an üzerinde yaşam barındırdığı bilinen evrendeki tek gezegen. Hadi gelin Dünya'nın ne kadar eşsiz olduğunu birlikte bir kez daha görelim.

Karşınızda iPhone 12 ve iPhone 12 Mini

Apple, 13 Ekim 2020'de en yeni amiral gemisi iPhone'ları tanıttı. Uygun bir fiyat etiketi ile güçlü özellikler sunan iPhone 12 ve iPhone...