26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Dünya’nın Sahip Olduğu 15 Eşsiz Güzellik

Dünya şu an üzerinde yaşam barındırdığı bilinen evrendeki tek gezegen. Hadi gelin Dünya’nın ne kadar eşsiz olduğunu birlikte bir kez daha görelim.

Seyahat etmeyi seven insanların, hayatları boyunca en az bir kez gitmek isteyecekleri yerler için ellerinde uzun bir liste vardır. Yaşamı barındıran gezegenimiz her köşesinde öyle güzellikler barındırıyor ki bu listeler git gide uzuyor. Daha zoru ise nereden başlamamız gerektiği kararsızlığı. Sizler bu kararsızlığa düşmeyin diye, dünyadaki on binlerce güzellikler arasından on beş tanesini seçtik.

1. Çarpık Orman – Polonya

Çarpık Orman – Polonya via : vikimedia

Eğri ağaçlarla dolu bu ormanı Polonya’nın Gryfino şehrinde bulabilirsiniz. Bölgeye 1930 yılında dikilen 400 çam ağacının neden böyle bir görünüme sahip oldukları hala açıklanabilmiş değil. Ancak bu olağan üstü görünüm bölgenin popüler bir turizm noktası olmasını sağladı. Bu garip ormanda bir gece kamp kurmak ister miydiniz ?

2.Salar de Uyuni (Uyuni Tuz Dairesi), Bolivya

Uyuni Tuz Dairesi – Bolivya via : wikimedia

Burası dünyanın en büyük tuz gölüdür. Kurak mevsimlerde çöle dönüşen bu tuz gölü Bolivya’nın Potosi eyaletinde bulunuyor. Gölün 10 milyar ton tuz barındırdığı belirtilmiş. Burayı faklı kılan sebeplerden biriside, bu ıssız yere gittiğinizde kendinizi dünya dışında bir yerdeymiş gibi hissedecek olmanız. Tuz kabuklarının yansıtıcı özelliklerinden dolayı kendinizi bulutların üzerinde yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

3.Denizanası Gölü, Palau

Denizanası Gölü – Palau © gardey25 / Reddit

Palau adalarında bulunan bu büyülü göl bir çok deniz hayvanı barındırıyor. Burada bulunan denizanaları oldukça küçük boyutlardadır. Bu yüzden insanlara herhangi bir zararları bulunmuyor. Bu yüzden onlarla birlikte yüzebilir, onlara dokunabilir ve olağanüstü fotoğraflara sahip olabilirisiniz.

2007 yılında 5 milyon denizanasına ev sahipliği yapan gölde, 2018 yılı verilerine göre sadece 630 bin denizanasının yaşadığı belirlenmiş. UNESCO’nun koruma altına aldığı göldeki denizanası nüfusu korkutucu düzeyde düştü.

4.Antilop Kanyonu, Arizona

Antelope Conyon (Antilop Kanyonu), Arizona via : horseshoebend

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan bu etkileyici kanyon, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Kanyon ancak resmi bir rehber eşliğinde ziyaret edilebiliyor, çünkü yağmur birkaç dakika içinde beklenmedik sellere neden olabilir.

Bazı yerlerde 37 metre yüksekliğe ulaşabilen bu jeolojik oluşumun kayalık duvarları, sadece hayranlık uyandırmakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerin kanyon üzerinden ayrıcalıklı bir manzaraya erişmesine de olanak tanıyor. Fotoğrafçılığı, doğayı ve büyülü yerleri seviyorsanız, kesinlikle seyahat etmeniz gereken en iyi yerlerden birisi.

5. Banff Ulusal Parkı, Kanada

Banff National Park, Canada ( Banff Ulusal Park) © Unknown / Imgur

Bu park, ülkenin en eski parklarından biridir ve Amerika kıtasının en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Banff Ulusal Parkı, etkileyici kaya oluşumları, buzullu dağlar, buz tarlaları ve gizemli derecede sessiz iğne yapraklı ormanlarla doludur.

Bölgede yürüyüş yapmak ve tatlı suyla dolu gizli bir göl bulmak alışılmadık bir şey değildir. Buradaki fauna ve floranın güzelliği, gezginlere parkın sunduğu kayak, trekking, binicilik ve kaya tırmanışı gibi aktivitelerin yanı sıra güzel fotoğraflar çekme şansı veriyor.

6.Kapadokya, Türkiye

Kapadokya, ülkemizin tarihi bölgelerinden biridir ve bu bölge kendine özgü jeolojik oluşumlarıyla karakterizedir. Bu bölgedeki manzaralar bir peri masalından çıkmış gibi görünüyor. Kapadokya milyonlarca yıl önce büyük volkanik patlamalara maruz kalmasıyla oluşan gizemli vadiler ve garip kaya yapılarıyla doludur.

Kapadokya gezisinin tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri, size yukarıdan etkileyici bir manzara sağlayacak olan sıcak hava balonu turuna çıkmaktır.

7.Kelimutu, Endonezya

Kelimutu – via : TripAdvisor

Kelimutu tuhaf bir yanardağdır. Çünkü kraterinde 3 gizli göl yatıyor ve renk değiştiriyorlar. Bu nedenle Endonezya’daki en ünlü yanardağlardan biridir. Bu göllerin renk değiştirmelerinin sebebi, yılın zamanına ve sıcaklığa bağlı olarak bu doğal fenomeni oluşturan mineraller içermeleridir. Örneğin 2016’da göllerin rengi Ocak’tan Kasım’a kadar 6 kez değişti. Yine de göllerin renginin ne zaman ve nasıl değişeceğini tam olarak tahmin etmek kolay bir şey değil. Kelimutu, deniz seviyesinden 1.600 metreden daha yüksekte ve Flores Adaları’nda yer almaktadır.

8. Fernando de Noronha, Brezilya

© Roberto Noval / Wikimedia Commons© Creative Commons

Uzun yürüyüş alanları, güzel manzaraları, berrak suları ve beyaz kumlı plajlarıyla tanınan Fernando de Noronha Brezilyada yer alıyor. Bu volkanik takımadalar yaklaşık 21 adadan oluşuyor.

Burada doğayı kitle turizminin etkilerinden korumak için yıllık ziyaretçi sayısı sınırlıdır. Fernando de Noronha tüplü dalış için mükkemmel bir yerdir çünkü su hem çok berraktır hem de çok soğuk değildir.

Ayrıca burası ziyaretçilerin güzel su altı manzaralarının keyfini çıkarmasını sağlar. Cennet gibi gün batımlarını arayan sörfçüler için de oldukça popüler bir yerdir. Burada diğer aktiviteler arasında yunus izleme ve huzurlu kıyılarında uzun yürüyüşler de yer alır.

9. Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı, Madagaskar

© Rod Waddington / Wikimedia Commons© Creative Commons

Terk edilmiş bir şehir gibi görünen sonsuz kayalardan oluşan bir labirent olan Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı’na hoş geldiniz. Afrika’da bulunan bu park, yukarıdaki resimde görebileceğiniz bu muhteşem kayaların oluşumuna neden olan jeolojik bir kaza nedeniyle ünlendi.

1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen bu kayalıklar bir çok çeşitli fauna ve floraya ev sahipliği yapmaktadır. Doğa ile ilgilenen maceracılar ve gezginler için harika bir yerdir.

10.Büyük Mavi Çukur, Belize

Büyük Mavi Çukur, Belize via : businessinsider

Adından da anlaşılacağı gibi, Büyük Mavi Delik, Belize kıyılarının yakınında bulunan bir deniz düdenidir. 318 m çapında ve 124 m derinliğindedir. Dünyanın her yerinde en iyi tüplü dalış noktası olarak biliniyor, ama hepsi bu kadar değil.

Buranın mikro iklimi sayesinde bilim adamları ve deniz canlıları uzmanları, gezegenimizin en derin sularında neler olduğu hakkında çok şey öğrendiler. Rehberli bir tur tam bir güne kadar sürebilir. Adı, sudaki ani derinlik değişiminin yarattığı mavinin güzel tonlarından geliyor.

11.Vinicunca, Peru

Vinicunca, Peru © Christian Morales Callo / Wikimedia Commons© Creative Commons

Bu büyülü yerde, göz alabildiğine uzanan doğal renklerin saykodelik patlamasına şahit olacaksınız. Gökkuşağı Dağı veya Montaña de Siete Colores (7 Renkli Dağ) olarak da bilinen Vinicunca, Peru ve dünyanın en tanınmış doğa harikalarından biridir.

Buraya yürüyerek veya motosikletle gidebilirsiniz, ancak seyahat sürenizi kısaltmak için arabayla gidebileceğiniz bazı yollar da vardır. Burası 5.200 metre yüksekliğiyle, yüksek vadilerde inşa edilen şehirlere alışmış Perulular için bile son derece yüksek bir konum. Kuru iklim nedeniyle Rainbow Dağı’na gitmek için yılın en iyi dönemi Ağustos ayıdır.

12.Yellowstone, Amerika Birleşik Devletleri

Yellowstone, © commonvanilla / Reddit

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bu park, 1872 yılında oluşturulmuş ve dünyanın en eski ve en popüler doğal parklarından biridir. Park kristal temiz göller, kanyonlar, çim alanlar ve şelalelerle dolu 9.000 km2’lik alana sahiptir.

Yerli flora ve fauna hakkında bilgi edinmek için rehberli turlar, parkın farklı yerlerinde kamp yapmak burası için ideal aktivitelerdir.

13.Trolltunga, Norveç

Trolltunga, © Unknown / Imgur

Norveç’in en etkileyici kaya oluşumlarından biri olarak kabul edilen Trolltunga, deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 m yüksekte yer almaktadır. Turistlerin Trolltunga’nın tepesine çıkabilmeleri için önce dik, kayalık arazide yaklaşık 13,5 km yürümeleri gerekiyor.

Ancak azminiz sizi, kuzey buzullarının kalbinde turkuaz sularla dolu bir göl olan Ringedalsvatnet’in güzel panoramik manzarasıyla ödüllendirecektir. Ardından, tepede, Troll’ün dili olarak bilinen kayalık bir uçurum, sizlerin etkileyici fotoğraflar çekmesine ve bu anı ölümsüzleştirmenize olanak sağlayacaktır.

14.Büyük Kanyon, Arizona

Büyük Kanyon, © Darthwish / Imgur

İspanyol fatihler tarafından keşfedildiğinde Gran Cañón del Colorado olarak da bilinen bu inanılmaz oluşum, yaklaşık 446 km uzunluğunda ve 800 metre derinliğinde. Burası doğal kayalık yapılarla doludur. Kendine özgü kırmızı duvarları, dünya çapında dolaşan en popüler görüntülerden biridir.

Büyük Kanyon’da rehberli turlara katılabilir, raftinge gidebilir, ata binebilir veya hatta helikopter turuna bile katılabilirsiniz. Parkın güney kesiminde, bu şaşırtıcı yeri düşünerek sakin bir an geçirebileceğiniz gizli şelaleler de bulabilirsiniz.

15. Pamukkale, Türkiye

Pamukkale, Denizli – via Pamukkale Tours

UNESCO Dünya miras listesinde yer alan Pamukkalenin tarihi M.Ö. 2. yüzyıla dayanmaktadır. Şifalı kaplıcaları, antik kentleri ve bembeyaz travertenleriyle ziyaretçilerine hayranlık uyandıran Pamukkale listenizin en başlarında olması gereken bir yerdir.

Pamukkale’de yer alan Hierapolis antik kenti adını Bergama Kralının karısı Hiera’dan almaktadır. Bu kent arkeologlar tarafından kutsal kent olarak kabul edilmektedir. Bir gün Pamukkale’ye giderseniz Antik Havuz’da zaman geçirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca Pamukkale’de yamaç paraşütü yapabilir, balon turuyla bu güzellikleri kuş bakışı izleyebilirsiniz.

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler