21.2 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

spot_img

Frenemies Kimlerdir? Hayatımızı Nasıl Etkiliyorlar?

Hiç erkek arkadaşının kötü bir insan olduğunu söyleyen ve sen ayrıldıktan birkaç gün sonra onunla flört eden bir arkadaşın oldu mu? Ya da kazandığınızda gizlice üzülen ve başarısız olduğunuzda mutlu olan biri? Cevabınız evet ise, iki yüzlü bir arkadaşla karşı karşıyasınız.

Bu kişiler için İngilizce’de frenemies’dir, friends (arkadaşlar) ve enemies (düşmanlar) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuş bir terimdir frenemies. Bizde ise bununla ilgili meşhur bir tabir vardır “Dost musun ? Düşman mı?” Gelin şimdi size bu insanları nasıl tanıyabileceğinizden bahsedelim.

Frenemies Kimlerdir ?

Bu kişiler size arkadaş gibi davranan ancak sizin mutluluğunuzu veya başarınızı kıskanan insanlardır. Yapılan araştırmalar bu kişilerle daha çok eğitim hayatınızda yada iş hayatınızda karşılaştığınızı belirtse de bazen bu insanlar çok daha yakın çevrenizden hatta ailenizden birisi bile olabilir.

Bazı davranışlar o insanları açığa çıkarabilmenize yardımcı olabilirler. Peki nedir bunlar ?

 • Frenemy olarak adlandırılan bu kişiler bir işte başarılı olduğunuz zaman mutlu olmaz. Kaybettiğinizde mutlu olurlar ve başardığınız şeyleri kıskanırlar.
 • Elde ettiğiniz başarıyı küçümseyerek basitleştirmeye çalışırlar.
 • Sözleriyle veya davranışlarıyla sizi sürekli incitmeye ve zayıf düşürmeye çalışılar.
 • Arkanızdan konuşmaktan hiç bir zaman geri kalmazlar.
 • Size iyi şeyler söylüyor olabilirler, ancak yüz ifadeleri ve jestleri bunun tam tersini söylüyordur.
Frenemies, via : mic
 • Başarısızlıklar için sizi suçlarlar. Çok fazla kullandıkları bir cümle ” sen böyle yapmasaydın, ben şunu yapardım”
 • Duygularınızı incitmek için pasif agresif yollar bulurlar. Örneğin, sizi incitmek için bir başkasını övebilirler.
 • Sosyal medyadaki gönderilerinizi ve durumlarınızı beğenmezler veya bunlar hakkında olumsuz yorum yaparlar. Ancak sizi kendi başarılarıyla bilgilendirme fırsatını asla kaçırmazlar.
 • Sizi tuzağa düşürmek veya sizi utanç verici bir duruma sokmak için kasıtlı hatalar yaparlar.
Frenemy via : psicoactiva

Çoğumuz çevremizdeki en az bir arkadaşın böyle olduğunu düşünebiliriz. Böyle arkadaşlıklara sahip olmak normal bir şey gibi görünse de, o kadar masum değildir. Hayatınızda sahte bir arkadaşa sahip olmak, yaşadığınız stres düzeyini artırabilir, bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Örneğin bazı araştırmalar, bu insanlarla uğraşmanın kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve kaygı seviyenizi artırabileceğini kanıtladı.

Bu tür bir ilişkide, ona güvenip güvenemeyeceğinizi asla bilemezsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda size destek olacak mı yoksa sırtınızdan bıçaklayacak mı? Bu sahte dostluğun temeli olan kıskançlık ve haset, 2 kişi arasındaki her türlü saygı, güven ve sevgi şansını yok eder.

Hal böyleyken, rkadaşınızın aslında sizin düşmanınız olduğunu fark ederseniz, ilişkinizi gözden geçirmenin çoktan zamanı gelmiş demektir.

Peki ne yapmalıyız ?

 • Onunla konuşun. Yaptığı manipülasyonlarını fark ettiğinizi bu yüzden zarar görmekten ve incinmekten bıktığınızı söyleyin. Dürüst olun ve bu konuşmanın bir ayrılığa yol açabileceğinden korkmayın. Bazen ayrılmak tek seçenektir.
 • Biraz ara verin. Arkadaşlıklar da bazen ara vermeye ihtiyaç duyar. Bu ara, ikinizin de sakinleşmesine ve arkadaşlığınızı yeniden değerlendirmenize izin verecektir.
 • Kendinizi o kişiden yavaşça uzaklaştırın. Eğer içten bir konuşmadan korkuyorsanız, ikiniz arasında yavaş yavaş bir zaman ve mekan mesafesi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, aramak yerine mesajlaşmaya başlayabilir, yanıt verme sürenizi daha uzun tutabilir ve daha kısa mesajlarla yanıt verebilirsiniz. Ayrıca yüz yüze görüşmek için çok meşgul olduğunuz bahanesini kullanabilirsiniz.
© ABC Family
 • Başarılarınızı gizli tutun. Ona kıskanmak için çok fazla neden vermeyin. Planlarınız, hedefleriniz ve zaferlerinizle bağlantılı bilgilere erişimlerini sınırlayın.
 • Sosyal medyanızda bazı paylaşımlarınızı ondan gizleyin.
 • Bu kişi hayatınızda önemli bir kişiyse ve bazı nedenlerden dolayı onlardan uzak durmak istemiyorsanız bir kez daha düşünün. Kıskançlığın ve rekabetin sizin için iyi olup olmayacağını ve sizi daha fazla başarıya teşvik edip edemeyeceğini anlamaya çalışın. Eğer bu durum sizin lehinizeyse, sahte arkadaşınızın sözlerini ve eylemlerini çok kişisel almayın. Bu durumun sizi daha da motive etmesini sağlayın.

Son bir şey daha. Farkında olmasak bile, zaman zaman kendimiz de bir başkası için sahte bir arkadaş olabiliriz. Öyleyse, yakın çevrenize bakmayı bitirdikten sonra, kendinize bir soru sorun: “Ben iyi bir arkadaş mıyım?”

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
131,035TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler