26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Sandviç Nesli Nedir ? Bununla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Sandviç nesli, yaşlanan ebeveynleri ve çocuklarının bakımıyla aynı anda ilgilenen insan jenerasyonuna verilen isimdir. Bu kişilerin çoğunluğu 30 ve 40’lı yaşlarda. Sandviç Nesli ismi ise iki jenerasyon arasında bulunma durumundan gelir.

Sabah uyanıyorsunuz aklınızdan geçen düşünceler: yaşlı anne babanızı ziyaret etmek ve onlara ihtiyaçlarını götürmek, çocukları okuldan almak, evi temizlemek ve evet, bunun üzerine ofiste çalışmak. Ebeveynleriniz ve çocuklarınız arasında “sıkışmışsınız” ve sorumluluklarınız gün geçtikçe birikiyor. Araf’ta sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz, ancak stresinizi azaltmanın yolları var.

Sizin için, ailenizin 2 nesline bakmanız gerektiğinde yaşanan sıkıntıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu topladık.

Sandviç Nesli Nedir?

Sandviç nesli terimi, 65 yaşında veya daha büyük ebeveynlerine bakan ve aynı zamanda 18 yaşın altındaki çocuklarını büyüten veya yetişkin çocuklarını destekleyen yetişkinleri ifade eder. Bu insanlar sanki bir sandviçin ortasına yerleştirilmiş gibi aile sorumlulukları arasında “sıkışmış” durumdadırlar. Aile üyelerinize bakmak tamamen normal olsa da, 2 kuşaktan insanlara bakmanız ve onlara maddi ve duygusal destek sağlamanız gerektiğinde, hayat son derece stresli olabilir.

Peki tüm bu baskılarla başa çıkmanın ve sinirlerinizi kurtarmanın yolları nelerdir?

İşvereninizle konuşun ve şirketin sunabileceği tüm avantajlardan yararlanın.

Artık birçok şirket, büyük ailelerde ana bakıcı olan çalışanlar için avantajlara sahip. Bunlar arasında arada bir evden çalışma fırsatı, daha esnek bir programa geçme gibi pek çok şey var. Mücadelelerinizi patronunuzdan saklamayın ancak onlara yaşadığınız baskıları da anlatmayın. Sonuçta, işvereniniz stresli, yorgun ve dikkatinizin dağılmış olmasını istemez, değil mi?

© JGI/Jamie Grill / Getty Images
Yükü Paylaşın

Yabancı bir atasözü der ki : paylaşılan bir yük yarıya indirilmiş bir yüktür. Omuzlarınızda biriken tüm görevlerin üstesinden başarıyla gelseniz bile, onlarla tek başınıza başa çıkmak zorunda değilsiniz. Aile ağınızı kullanın ve yetki vermeye başlayın.

Yetişkin çocuklarınızdan okuldan eve geldiğinde, evi temizlemeye veya akşam yemeğini pişirmeye katkıda bulunmalarını isteyin. Çocuklarınızı bu işlere dahil etmek yalnızca sizin için stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarınıza sorumluluk öğretir ve onları yetişkin yaşamına hazırlar. Ayrıca kardeşlerinizden yaşlı ebeveynlerinize daha fazla bakmalarını isteyebilir ve bu durumun onlarında sorumlulukları olduğunu ifade edebilirsiniz.

Önceden Planlayın.

Ailenizle tüm önemli şeyleri önceden tartışmak iyi bir fikirdir. Bu ileriki dönemde karşılaşacağınız durum için, sizin daha hazır olmanızı sağlayacaktır. Elbette ki hayatta bir çok şey planladığımız gibi gitmiyor, ancak yine de bu planlar sizin daha sakin ve ne yaptığından emin bir hal takınmanıza yardımcı olacaktır.

Önceliğiniz Kendiniz Olsun

Robot değiliz ve hepimizin dinlenmeye ihtiyacı var. Ne kadar meşgul olursa olsun programınıza kendinize zaman ekleyin ve günde en az bir şeyi sadece kendiniz için yapın. Bu, en sevdiğiniz kitabı okumak, en sevdiğiniz dizinin yeni bir bölümünü izlemek veya meditasyon yapmak olabilir.

Sağlıklı beslenmeyi, yeterince uyumayı ve ihtiyacınız olan duygusal desteği almak için arkadaşlarınızla dışarı çıkmayı unutmayın. Önce kendinize bakmazsanız başkasına bakmak gerçekten zor, değil mi? Arada bir “bencil” olun ancak bu şekilde başkalarına karşı bakım görevlerinizi taze bir zihinle yerine getirebilirsiniz.

Sandviç Nesli, marketwatch
Önceliklerinizi Belirleyin

Sorumlulukları biriktirirken üstesinden gelmek daha zordur ve neyle başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoktur. Bir liste yapın. En önemli, acil şeyleri düşünün ve devredebileceğiniz her şeyin üstünü çizmeden önce bunları en üste yerleştirin. Bu, kendi stresinizi azaltacaktır. Haftalık ve günlük görevler için takvimleri, aile üyelerinin daha iyi çalışmasını sağlamak için renk kodlarıyla birlikte kullanın.

Topluluktan yardım alın.

Kendi ailenizde destek aramanın yanı sıra, etrafa bakıp dışarıdan yardım almayı da deneyebilirsiniz. Örneğin, aynı durumlarla başa çıkan veya internette benzer bir grup bulan kişileri birleştiren yerel bir destek grubuna katılabilirsiniz. Yerel üst düzey bakım ve tıp merkezleri de yedek bir yardım kaynağı olabilir.

Sandviç Nesil, brightside
Acil durum fonu bulundurun.

Uzmanlar, hesabınıza en az 3 aylık geçim masraflarınızı biriktirmenizi öneriyor. Bu, bir şeyler ters gittiğinde kullanabileceğiniz acil durum parasıdır. Bu tür bir fonu biriktirirseniz, beklenmedik bir durumda kredi kartlarınızı kullanmanız veya ödünç para almanız gerekmez.

Sizde bir Sandviç Nesli mensubu musunuz ? Eğer öyleyse bununla nasıl başa çıkabiliyorsunuz ? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler