14.5 C
İstanbul
Cuma, Mart 5, 2021

Yoga Hakkında Çok Fazla Bilinmeyenler

Halihazırda yoga yapıyorsanız, muhtemelen çevrenizdeki herkesi faydaları ve neden başlamaları gerektiği konusunda birçok şey anlatmışsınızdır. Yoga yapmıyorsanız da, yoga yapanlardan faydalarını dinlemekten de bıkmışsınızdır.

Yoga hakkında hepimiz yüzeysel bilgilere sahibiz. Peki yoga bir meditasyon dışında nedir? Neden bu kadar faydalı? Neden gittikçe yaygınlaşan bir hobi oluyor. Hiç düşündünüz mü? Kalemlink sizin için yoga hakkında bilinmeyenleri araştırdı.

Yoga sadece mat üzerinde yapılan belli hareketlerden çok daha fazlasıdır.

Binlerce yıl önce ortaya çıkan bu eski uygulama yavaş yavaş seyreltilerek daha çok jimnastiğe ve esnemeye benzeyen şeylere indirgenmiştir. Asana (fiziksel duruşlar), yoganın kapsadığı şeyin küçük bir parçasıdır. Meditasyon, pranayama (nefes alma teknikleri), anlam, amaç ve huzur ve dinginlik dolu bir hayat yaşamak da yoganın önemli bir parçasıdır.

Yoga, insanın daha uzun yaşamasına aracılık eden bir deneyimdir.

Duruşlar sadece kasları güçlendirmeye ve gerginliği gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, nefes alma uygulamaları da daha fazla oksijen almaya, dolaşımı artırmaya ve vücudun işlevini iyileştirmeye teşvik eder. Hareketleri ve nefesi yavaşlatmaya başladığımızda, vücudun oksidasyon, asitlik ve hücre hasarı gibi fonksiyonları da yavaşlar, bu da kendini onarma ve yenileme zamanı olduğu anlamına gelir – yaşlanma sürecini önleyen ve esasen ‘yavaşlatan’! bir  meditasyon türüdür.

Yoga sadece kadınların uyguladığı bir meditasyon değil, çocuklar ve erkekler için de muhteşem bir olgudur.

Günümüzde Yoga denildiğinde sadece kadınların yaptığı bir etkinlik olarak düşünülse de son yıllarda erkeklerin de gözdesi olmuştur. Açıkçası yogaya bir defa başlayan, kolay kolay bırakamaz. Aslında sadece hazır olmak gerekir. Eğer hazırsanız, günde yaptığınız 1 saat yoganın 1 ay sonra sizdeki etkisini görünce vazgeçemeyeceksiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda stil var

Her yerde yeni yoga ‘stilleri’ ortaya çıkıyor ve şu anda 100’den fazla farklı Yoga okulu var. Bu, daha geleneksel tantra, ashtanga, sivananda ve eski güzel “hatha” dan roket yogası, kahkaha yogası,yüz yogası, hamak yogası , hava yogası, at yogası ve paddleboard yogasına kadar uzanmaktadır.

Peki en yaşlı Yogi kaç yaşında?

Tao Porchon-Lynch, 13 Ağustos 1918’de doğdu ve Fransız-Hintli bir yogi. Aynı zamanda bir dansçı, eski bir model ve oyuncu ve dünya çapında öğretmenlik yapmaya devam ediyor. Mayıs 2012’de Guinness Dünya Rekorları, 93 yaşındayken onu “Dünyanın En Eski Yoga Eğitmeni” olarak tanıdı. Onun da şarabı sevdiği söyleniyor, bu yüzden yogadan sonra bir bardak şarap içmek içmek için hala bahaneniz var 🙂

Daha iyi seks mi istiyorsunuz? Yoga’yı deneyin

Yoganın cinsel dürtülerinizi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren çok sayıda çalışma var. “Mula bandha” ya da “kök kilidi” ni devreye sokmak, yoginin perineumu kaldırmasını gerektirir (sanki acil bir işemede tutmaya çalışıyormuşsunuz gibi), böylece diğer bölgelere daha fazla dolaşım ve farkındalık getirir. Bunu düzenli olarak uygulayarak ve seks yaparken “açmayı” hatırlayarak, uygulayıcının orgazm hissini büyük ölçüde artırabildiği söyleniyor.

Yoga yaparken çıplak da olabilirsiniz.

Bir çok ülkede çıplak olarak yapılan yoganın popülerliği artmış durumda. Çıplak olarak yoga yapmak aslında Naga Yoga adı verilen çok eski bir gelenekten kaynaklanıyor – burada “Naga Sadhus” çıplak olmayı ruhani uygulamalarının bir parçası haline getiriyordu. Çıplak yoganın kişinin pratiğini derinleştirdiği ve takdiri ve bedeni kabul etmeyi teşvik ettiği söylenir. Yine de Sadhu değilseniz, dersten sonra elbisenizi tekrar giyebilirsiniz:)

Yoga kıyafetleri, büyük markalarda bir yarış haline gelmiştir.

Daha öncesinde sadece yoga yapılırken giyilen kıyafetler, artık günlük kıyafetlerle de karışmış durumda. Bu kıyafetlere çok fazla talep olduğundan Gap ve H&M gibi markalar bunun farkına varıp, tasarımlarını gündelik kıyafete de yansıttılar.

Vejetaryen olmak zorunda değilsiniz, ama yoga yapanlar arasında yaygındır

Ahimsa’nın “şiddet içermeme” anlamına gelen yama (veya ahlaki yemin), diğer canlı hayvanlara zarar vermemeyi ve yememeyi içerir. Yine de, et öldüğü için içinde “prana” veya “yaşam gücü” enerjisi olmadığı söylenir. Bir yoga pratiği pranamızı (yaşam gücü enerjisi) geliştirmeyi amaçlamaktadır, bu nedenle bundan fayda sağlamayan bir şey yemek uygulama için zararlı olarak kabul edilebilir. Artı, hiç kimse bir duble çizburgerden sonra yoga hareketlerini yapmak istemez.Aslında baktığınız zaman, yoganın bir yaşam tarzı olduğunu da görebilirsiniz.

İçimizde kemiklerden ve kastan çok daha fazlası var.

Nadi veya “enerji kanalları” nın vücutta dolaştığı ve bu “prana” yı veya “yaşam gücünü” beraberinde taşıdığı söylenir. 72.000 nadi vardır ve onları biraz ezoterik damarlar gibi düşünebilirsiniz, içimizde enerji taşır. En büyüğü, omurga boyunca yer alan ve aydınlanmaya ulaşmak için bu enerjiyi göndermemiz için cesaretlendirildiğimiz kanalı sağlayan Sushumna’dır.

Esneklik sadece bedenden ibaret değildir, zihnin de etkisi vardır.

Kendimize “çok esnek olmadığımızı” söylemenin ne kadar “esnek” olduğumuz üzerinde kesin bir etkisi vardır. Bir yoga dersine girip kendimize “esnek olmadığımızı” söyleyerek, kendimizi katı ve katı olmaya hazırlıyoruz, çünkü odaklandığımız tek şey bu. Bu da bizi daha stresli, rahatsız ve korkulu hissettirir, bu da “stres tepkisini” tetikleyerek kas kasılmalarını tetikleyerek kan basıncını yükseltir.

Rahatlayarak ve odağı nefese vererek, vücut otomatik olarak fiziksel olarak da gevşemeye başlar ve çok daha fazla hareket ve esneklik sağlar.

Maliyeti ne kadar?

Gerçek yoga uygulaması herkes için ücretsizdir, ancak hepimizin bildiği gibi  fazlasıyla ticarete dönüştürülmüş durumda. Yalnızca ABD’de, yoga nüfusu derslere, ekipmanlara, kıyafetlere ve yoga tatillerine 10,3 milyar dolardan fazla harcıyor.

Biraz gaz atmak ister misiniz?

Büyük miktarda geleneksel yogik uygulama, vücuttaki kirlerden kurtulmak için sindirim sağlığını iyileştirmeye odaklanır, böylece Samadhi’ye (‘mutluluk’ veya ‘aydınlanma’) ulaşmak için daha fazla enerji harcayabiliriz. Duruş apanasana, dizlerin göğsüne sarılmasını ve dinamik olarak gövdenin içine ve dışına doğru sıkıştırılmasını içerir. Apanasana, “rüzgar rahatlatma duruşu” olarak çevrilir ve oldukça etkilidir, bu nedenle önce evde pratik yapmak isteyebilirsiniz.

Neden Om zikrediyoruz?

Tezahürat pratiği yoganın önemli bir yönüdür ve nada yoga (sesin yogası) güçlü ve etkili olabilir. “Om” kelimesi üç heceden oluşur; A-U-M. Bu ses, tüm diğer seslerin kaynaklandığı ilkel “evrenin sesini” temsil eder. Heceler geçmişi, bugünü ve geleceği temsil eder ve “Om”, etrafımızdaki “daha büyük resmin” ve evrenin enerjisine bir bağlantı uyandırmak için söylenir.

“Namaste” ne anlama geliyor?

Geleneksel bir selamlama, ‘namaste’ genellikle dersin sonunda söylenir ve kelimenin tam anlamıyla ‘içimdeki ışık içinizdeki ışığa doğru yayılır’ olarak tercüme edilir, her birimiz arasındaki karşılıklı saygıyı ve daha derin benzerliklerimizin tanınmasını sembolize eder.

Sınıfın sonunda neden uzanıyoruz?

Savasana = “zamanı erteleme”…. ‘Ceset pozu’ olarak da bilinen bu pozisyon, uygulamanın içimizde pekişmesine izin vermek için bedeni ve sinir sistemini dinlendirmeyi amaçlamaktadır. Bir yüksek yoğunluklu sınıftan diğerine acele etmeye alışmış olsak da, vücudun yenilenmesi ve yeniden şarj olması için zamana ihtiyacı olduğunu kabul etmek önemlidir. Merhum ve sevgili BKS İyengar; “Her otuz dakikalık asana uygulaması için, beş dakikalık savasana’ya izin vermeliyiz”.

Son Eklenenler

Neden Kahvaltıda Çikolata Yemeye Başlamalıyız?

Çikolatayı tatlı kategorisinde algılıyorsanız çok fazla şey kaçırıyorsunuz demektir. Çikolata, eski zamanlardan beri birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılmıştır ve herhangi bir diyet...

Test : Burnunuzun Şekline Bakarak Kişiliğiniz Hakkında Bilgi Edinin

Bir süre önce, kapsamlı bir çalışma yürüten bir araştırmacı, Avrupa ve Akdeniz'de 14 farklı burun türü olduğunu ortaya çıkardı. Bunun üzerine burun tiplerinin kişiliğimizle...

Bu 9 Tehlikeli Durumdan Kurtulabilir misiniz ?

Hayatta kalma becerilerinizi test etmek ister misiniz? Elde ettiğiniz deneyimlerle bu 9 tehlikeli durumdan kurtulabilir misiniz ? Hepimiz hayatımızda en az bir kez korkunç bir...

Japon Kadınlardan Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Sırlar

Japon kadınlar cildinizin daha güzel görünmesi için yıllardır kullandıkları ve başarısı kanıtlanmış güzellik sırlarını sizinle paylaşıyor. Hiç şüphe yok ki Japon kadınlar, gerçek yaşlarından...

Belçika’da Bir Süper Market Kar Amacı Gütmeden Çalışıyor

Belçika'da kar amacı gütmeden faaliyet gösteren bir süper market müşterilerine kaliteli ürünleri ucuza satıyor. Geçtiğimiz yıllarda Brüksel'de alışılmadık bir süpermarket ortaya çıktı. Bu Süper...

Sıklıkla Yaptığımız 6 Hijyen Hatası

Sağlıklı olmak için sadece hijyen kurallarına uymamalıyız. Sizlere bugün sıklıkla yaptığımız 6 hijyen hatasından bahsedeceğiz. Özellikle zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde bunu kesinlikle eksiksiz...

Bir Ağaç Seçin ve Yeni Yılda Sizi Ne Bekliyor Görün

Birçok insan psikolojik testleri sever. Bu testte yeni yılda sizi neler bekliyor onları göreceğiz. Bazıları bir şeyi doğrulamak için bu tür testler yapar, diğerleri...

Bebekler Gibi Uyumanın 10 Yolu

Bebekler gibi uyumayı kim istemez ki ? Hepimiz uykunun en yüksek seviyemizde çalışmamız için hayati önem taşıdığını biliyoruz. Ancak bazen çok fazla teknoloji ve...

Henüz Ruh Eşinizle Karşılaşmamanızın 7 Sebebi

Henüz ruh eşinizle karşılaşmadınız mı ? Yada beyaz atlı prensiniz biraz gecikti mi. Birçok insan yalnızlıktan muzdariptir. Bazen birkaç buluşmadan daha fazlasına sahip olabileceğimiz...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

21,618BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler