26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Kuzey Işıkları Yarışmasının 25 Kazananı

Her şeyin üzücü ve sıkıcı göründüğü bu zor zamanlarda, bazı harika şeylere bakmak her zaman güzeldir. Bu fotoğrafçılar, doğanın bize verdiği harika şeylerden biri olan kutup ışıklarını yakalamayı başardılar. Bu eşsiz güzellik, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

Kuzey ışıkları çok renkli, muhteşem ve hatta bu dünyanın dışında bir şey gibi görünüyor. Birçok insan bunu gerçek hayatta görmek ister; ama ne yazık ki bunun için bir fırsatımız olup olmadığı meçhul. Çyleyse Capture the Atlas tarafından düzenlenen yarışmanın kazananlarına oturduğumuz yerde göz atalım. “Yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı” yarışması için en iyi 25 fotoğraf seçildi.

1 “Kanada Göğünün Altında”, Parker Burkett

Britanya Kolombiyası, Kanada

“Işıklar çıktığında iyi bir yer bulmak için yarıştık, gösterinin sonunu zar zor yakaladık. Göl kenarına hızlı bir koşuşturma oldu ve o an sihir gerçekleşti. Bu gibi deneyimler bana bazen durmam ve neyin tadını çıkarmam gerektiğini hatırlatıyor.”

2 “Avın Ödülü”, Ben Maze

Tazmanya, Avustralya

“Tazmanya’ya iki fotoğraf gezisi sırasında Güney Işıklarına iki kez tanık olma şansına sahip oldum. Bu görüntüde, Avustralya’da şahit olabileceğiniz en iyi astrofotografi koşullarından bazıları, yani Milky ayarı için yapılan astronomik olayların üçlüsü görülmektedir. Galaktik çekirdek, zodyak ışığı ve elbette yakalanması zor Kuzey Işıkları.

3 “Işıkların Senfonisi”, Iurie Belegurschi

Thingvellir, İzlanda

“Gece için planım İzlanda’daki Thingvellir Ulusal Parkı’nda Kuzey Işıklarını fotoğraflamaktı. Takipten önceki gün kar fırtınası vardı ve yollar karla doluydu. Kuzey Işıklarını 4 saat bekledikten sonra eve gitmeye karar verdim. Arabam karda kaldı ve yardım beklerken sonunda Kuzey Işıkları ortaya çıktı. Yaklaşık on dakika “dans etti”. Bu göletin yanında sıkışıp kaldığım için şanslıydım. Kuzey Işıklarıyla yapılan bu çekim suya yansıdı. Muhtemelen karda mahsur kaldığım için ilk kez mutluydum. “

4 “Ejderha Yumurtaları”, Roksolyana Hilevych


Lofoten Adaları, Norveç

“Gimsoya Adaları’nda dolaşırken bu bilinmeyen yeri Lofoten Adaları’nda buldum. O gece çok soğuktu ve sıcaklık -20º C’ye ulaştı. Muhtemelen Kuzey Işıklarını izlemek ve fotoğraflamak için en iyi gösterilerden biriydi.

5 “Finlandiya Geceleri” By Kim Jenssen

Fin Laponyası

“Finlandiya, Ruka’nın soğuk ormanında –36 C derecede bekleyerek saatler geçirdikten sonra, herhangi bir görünür kuzey ışığı aktivitesi olmadığı için arabalarımıza geri dönmeye karar verdik. Yolda sol tarafımda bir şey gördüm ve arkadaşıma durmasını söyledim. Aniden, kuzey ışıkları “dans etmeye” başladı ve tek yapmam gereken kara atlamak, kameramı hazırlamak ve çekim yapmaktı! Kompozisyona odaklanmak için herhangi bir planlama veya zaman yoktu. 5 dakika sonra, Kuzey Işıkları kayboldu, ama mutlu sonla biten bir geceydi. “

6 “Bahar Havai Fişekleri”, Ole Salomonsen

Tromso, Norveç

“Bu fotoğraf, Kuzey Kutbu’ndaki Kuzey Işıkları sezonunun en sonunda 10 Nisan 2019’da çekildi. Çoğu fotoğrafçı o tarihe kadar kuzey ışıklarından vazgeçmişti, ancak ben henüz teslim olmak istemedim. Peşinde koşuyordum. Kuzey Işıklarının 10 yılı aşkın süredir oldukça tahmin edilemez olduklarını biliyorum. Ancak, en iyi kuzey ışığı yakalamalarımdan bazıları gerçekten de beklenmedik olaylardan veya belirsiz tahminlerden kaynaklandı.”

7 “Yakınsama”, Agnieszka Mrowka
Jökulsárlón, İzlanda

"2020 Eylül ayının sonundaydı ve nihayet, Kuzey Işıkları için mükemmel koşullar bir araya geldi. Kuzey Işıkları ve İzlanda'daki en popüler buzul lagününün buzunu aydınlatan ay ile birleşti. Şiddetli ve huzurlu bir geceydi."
8 “Büyücülük Kulesi” Joaquín Marco


İzlanda

“Bu fotoğrafı, Eylül 2019’da İzlanda’ya yaptığım ilk seyahatimde, en iyi 5 arkadaşımla aylardır organize ettiğim bir seyahatte çektim. Kp4 endeksi ve bazı Kp6 zirveleri olan bir G1 güneş fırtınasının tadını çıkaracak kadar şanslıydık. Kuzey Işıklarını ilk görme deneyimi inanılmazdı, gece fotoğraflarımın geri kalanında da yaptığım gibi ön planı mavi saatte çektim ve gösterinin gerçekleşmesini bekledim, böylece görüntülerimde en iyi kaliteyi elde edebilirim.

9 “Kuzeye Açılan Kapı”, Filip Hrebenda


İzlanda

“İzlanda’yı gezmek ve ülkenin kuzey kesiminde gün batımını çekmekle geçen uzun bir günün ardından gerçekten yorgundum. Ancak gün batımından sonra KP endeksinin grafikleri 6 numaraya sıçradı! Bu, uyuyamayacağım anlamına geliyordu. Zaman Kuzey Işıklarının peşinde olma zamanıydı! Birkaç saatlik beklemenin ardından, Kuzey Işıkları inanılmaz bir güçle çıktı. 70 km hızla esen rüzgardan dolayı çekim koşulları kolay değildi.

10 “Lofoten Buz Işıkları” By Dennis Hellwig

Lofoten Adaları, Norveç

“Bu güzel buz sarkıtları, çözülen buzun donmasıyla oluştu. Gün içinde burayı fark ettim ve Kuzey Işıkları göründüğünde fotoğrafını çekmek için geri döndüm. Buraya ulaşmak çok zordu. Buz sarkıtlarının üzerinde buz ve kar vardı. Deredeki bir delikten geçip üçayağı kullanarak kameramı buz sarkıtlarına yaklaştırabildim.

11 “Bir Rüya Gerçek Olduğunda” Mohad Almehanna
Yukon, Kanada

"Yaklaşık üç yıl boyunca konumu, mevsimleri ve açıları gözlemleyerek aklımdaki mükemmel çekimi araştırdım. Kuzey Kanada'da bu kompozisyona aşık oldum. Bu fotoğrafı çektiğim gün hava şartları çok zordu; sıcaklık sıfırın 20 derece altındaydı ve kuvvetli rüzgar durumu daha da kolaylaştırmadı."

12 “Türbülans”, John Weatherby

İzlanda

“Bu gece kesinlikle özeldi. İzlanda gezimizin ikinci gecesiydi ve güzel ülkeyi ilk ziyaret için 10 kişiyi gezdirdi. Bu geceki tahmin bir güneş fırtınası olacağıydı ve hayal kırıklığına uğratmadı. Bu bir grup çalışmasıydı, ancak bir katılımcının getirdiği iki renkli LED ışıkla uçağı içeriden aydınlatmayı başardık.”

13 “Onay” – William Patino

İzlanda

“Bu görüntü İzlanda’daki Stokssnes’de, Vestrahorn’un üzerindeki Kuzey Işıklarını göstererek çekildi. Kuzey Işıklarını yakalarken, özellikle İzlanda’da her şeyin hizalanması nadirdir, ancak bu vesileyle, bir meteor yağmuru ve buzlu ön plan dahil her şey bir araya geldi , bu konum için nadir görülen bir durum.”

14 “Gökyüzündeki Vikingler”, Nico Rinaldi

İzlanda

“Bu fotoğraf İzlanda’daki ikinci turum sırasında çekildi. İlk seyahatimde bu eşsiz yeri göremedim, ancak ikinci turumda burası listemin en üstündeydi! Sonunda bu yeri ziyaret ettiğimde , beni tamamen şaşırttı: volkanik siyah kumlu bir sahilde uzanan, rüzgarın yarattığı büyük kum tepeleriyle çevrili heybetli bir dağ. Beni gerçekten etkileyen güzel doğal unsurların bir konsantrasyonuydu.”

15 “Donmadan Hemen Önce”, Aki Mikkola

Finlandiya Laponyası

“Kameramı sakin nehrin üzerinden kuzeye bakan küçük bir köprüye, Kuzey Işıklarının gökyüzünde dans ettiğini görmek için en iyi noktaya yerleştirdim. Kuzey Işıklarını kovalarken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey, her seferinde farklı olmasıdır! Ve onları yakalamak göründüğü kadar kolay değil… iyi zamanlama ve konum önemlidir! “

16 “Yaşayan Göklerin Ülkesindeki Işıklar” Jeanine Holowatuik

Saskatchewan, Kanada

“Bu görüntüyü, Kanada’nın Saskatchewan kentinin kuzey ormanında Mayıs ayı sonuna doğru aniden ortaya çıkan sürpriz bir Kuzey Işıkları fırtınası sırasında yakaladım. Ay bulutları aydınlatıyordu ve Kuzey Işıkları tepeye uzanıyordu. Büyülü bir andı!

17 “Gökyüzündeki Alevler”, Risto Leskinen


Finlandiya Laponyası

“Bu görüntü Finlandiya’nın Laponyası’ndaki Pallas-Ylläs Ulusal Parkı’nda çekildi. Uydu verileri akşam için kuvvetli güneş rüzgarlarını gösterdi ve ağaçların üzerinde taze kar bulunan manzaranın ideal olduğu Pallas Fell’e gitmeye karar verdim. Genellikle ben gece bir kompozisyona konsantre olurum, ama bu sefer, Kuzey Işıkları fırtınası olağanüstü uzundu, tüm gökyüzünü kapladı ve çeşitli ön planlara sahip birkaç görüntü elde edebildim. Dondurucu soğuktu, ancak bunun gibi anlar sıcaklığı unutturur.”

18 “Pictured Rocks Magic” By Marybeth Kiczenski

Yukarı Michigan Yarımadası, ABD

“Öngörülemez. Vahşi. Büyüleyici. Kuzey Işıkları ruhunuzun belirli bir alanıyla konuşuyor: günlük yaşamı aşan ve neredeyse doğaüstü olana giren kısım. Bu Kuzey Işıklarını kovalamak için bir çekiliş. Bu, kelimelere dökmekte zorlandığım bir his. Kuzey Işıklarının Michigan’ın Yukarı Yarımadası’ndan oldukça düzenli bir şekilde görülebileceğini pek kimse bilmiyor!”

19 “Hafragilsfoss Aurora”, Stefano Pellegrini

İzlanda

“Geçen Ağustos ayında İzlanda’ya yaptığım son seyahatte hava koşulları çok ‘İzlandalı’ydı: bulutlu ve yağmurlu. Bir akşam, Dettifoss’ta gün batımını geçirdikten sonra gökyüzüne baktım ve yeşil bir şey gördüm. Plansız yakalandım. Dettifoss gece fotoğrafını çekemeyecek kadar büyük ve sprey doluydu, bu yüzden arabaya bindim ve başka yerler aradım. Son hedefim Hafragilsfoss’du, burada bir ilginç kompozisyon. Doğru pozisyona gelir gelmez ön plan için 4 dakikalık bir çekimle başladım. Bir dakika sonra gökyüzünün patladığını gördüm, bu yüzden kameramı hızlıca Kuzey Işıklarını yakalamaya hazırladım. Nefes kesici ve şimdiye kadar gördüğüm en inanılmaz şovlardan birisiydi! “

20 “Düşmanın Hayaletleri” Petri Puurunen

Finlandiya Laponyası

“Hava tahmini açık bir gökyüzü ve ferahlatıcı -24ºC sıcaklık vaat ediyordu. Öyleyse böyle bir gecede Fells’e doğru yürüyüş yapmaktan ve sert karla kaplı ağaçları fotoğraflamaktan daha iyi ne olabilir? Bu karlı mum ladinleri, 10 metre yüksekliğinde ve karlı paltoyla birkaç ton ağırlığındadır. Yarım ay manzarayı aydınlatıyordu, bu nedenle koşullar neredeyse mükemmeldi. Bölgede dolaşırken ve kompozisyon ararken, Kutup Işıkları yavaşça gökyüzüne tırmanıyorlardı. Sadece 10 dakika sürdü. Birkaç düzgün fotoğraf çekmeyi başardım. “

21″Heavenly Dance” – Sergey Korolev

Kola Yarımadası, Rusya

“Rusya’nın Kola Yarımadası’nda birkaç yıldır manzaralar ve Kuzey Işıkları avlıyorum ve hala yeni yerler buluyorum. Bu taş plajı birkaç yıl önce Barents Denizi’nin kıyısında buldum. O zamanlar beni büyülüyordu. Denizden yükselen sarp dağların yanı sıra okyanus dalgalarının gürültüsüyle hareket eden kayaların şekli. Kuzey Işıklarını uzun süre burada çekmeye çalıştım. Bir gün şansım yaver gitti ve bu görüntüyü yakaladım.”

22″Antarktika Gecesi” Benjamin Eberhardt (Edit By Martin Heck)

Ice Cube Neutrino Gözlemevi – Antarktika

“Bu görüntü, Güney Kutbu’ndaki Ice Cube Nötrino Gözlemevi üzerinde güçlü ve renkli bir Kuzey Işığı gösteriyor. Daha uzun bir hızlandırılmış serinin parçası. Kuzey Kutbu muhtemelen fotoğrafçılık yapmak için en uzak ve zorlu ortamlardan biri ve hem insanlar hem de teknoloji için yorucu. 24 saat süren hızlandırılmış çekimler elde etmek için, ekipmanınızı -80 ° C’ye (-112 ° F) kadar değişen sıcaklıklarda çalışır durumda ve hatta dönmeye devam etmek için ısıtmak ve yalıtmak için biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Benim durumumda, bu çok sayıda deneme yanılma ve donma ile birçok ay boyunca bir öğrenme eğrisiydi. Üst tarafta, tüm zorlukların üstesinden geldikten sonra, çekimlerinizle gurur duymak için birçok nedeniniz var. “

23″Aurora Eruption”, Tor-Ivar Næss

Lyngen Alpleri, Norveç

“Birkaç yıl önce, ne kadar şımarık olduğumu fark ettim. Rastgele bir Salı gecesi, hava güzelse dışarı çıkabilir ve dünyanın en çok aranan fenomenlerinden birini yakalayabilirim: Kuzey Işıkları. Şubat ayında açık bir geceydi ve Kuzey Işıkları çok yavaş hareket etmeye başladı ama birikmeye devam ettiler. LCD ekranımda neler olduğunu izlediğimde, Kuzey Işıkları dağdan fışkırıyormuş gibi görünüyordu. Soldan (güneyden) gelen ay ışığı sayesinde manzara güzel bir şekilde aydınlatıldı ve bunaltıcı ışıkla iyi bir denge kurdum. Kuzey Işıklarını çekerken yıllar boyunca öğrendiğim bir şey, yola çıkmadan önce% 100 açık gökyüzü beklerseniz, pek çok iyi Kuzey Işıkları görüntüsünü kaçıracağınızdır.”

24 “Lofoten Dağlarının Üzerinde” José Antonio Mateos Fajardo

Lofoten Adaları, Norveç

“1 Mart 2020, Norveç’in Lofoten Adaları’nda 23:30. -10ºC mi yoksa -12ºC mi olduğunu bilmiyorum, ancak bu sihirli yeşili görme ve fotoğraflama şansı beni daha heyecanlandırmazdı. Işıklar kuzey enlemlerinde beliriyor. Bir gece önce büyük bir kar yağışı vardı, bu yüzden yoldan çıkmak karda göğsün derinlerine inmek anlamına geliyordu. Tripodu yola koymaktan başka çare yoktu. İlk başta, Kuzey Işıkları renklerini sarıdan kireç rengine değiştiren soluk bir bulut gibi görünüyordu. Odaklanmak için ayı kullandım ve kameramın LCD ekranımdaki ilk renkleri nasıl aldığını görebiliyordum. Birkaç test çekiminden sonra ISO 2500’de çekim yapmaya başladım, F2.8, 3.2 saniye. Soluk bulut büyük bir Kuzey Işıklarına dönüşmüştü ve manzara büyülüydü, ay dağları aydınlatıyordu. Tüm sahneyi yakalamak için yatay görüntülerden oluşan bir pano çektim. Bundan sonra sadece odaklandım ve manzaranın tadını çıkardım!”

25 “Natural Mystic”, Virginia Yllera

İzlanda

“Kasım ayında soğuk ve rüzgarlı bir geceydi ve Kuzey Işıklarını kovalarken yaşadığım en muhteşem anlardan biriydi. Şelaleden gelen spreye eklenen rüzgar ürpertisi maceranın bir parçasıydı. Çekim koşulları şöyleydi: lensi sürekli silmem ve kompozisyon ile pozlamanın doğru olduğundan emin olmam gerektiğinden zorlu bir işti. Sonunda, Işıklar patladı ve tüm çabalar karşılığını aldı.”

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler