26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Mutasyona Uğramış Koronavirüs Bize Ne İfade Etmeli ?

Tüm virüsler gibi, koronavirüs de mutasyona uğrayabiliyor. Virüslerdeki bazı genetik değişiklikler önemsizdir ancak bazıları da ona bir avantaj sağlayabilir.

Aşılar pandemiden çıkış yolu için umut vermeye başlarken, geçen hafta sonu Britanya’daki yetkililer, İngiltere’de dolaşan koronavirüsün oldukça bulaşıcı yeni bir varyantı olarak adlandırdıkları şey hakkında acil bir alarm verdi. Virüsün Londra ve çevresinde hızla yayıldığını aktaran Başbakan Boris Johnson, Mart ayından bu yana ülkenin en katı tecritini uyguladı. Boris “Virüs saldırı yöntemini değiştirdiğinde, savunma yöntemimizi değiştirmeliyiz” dedi.

Londra’daki tren istasyonları, kısıtlamalar yürürlüğe girdikçe şehri terk etmek için çabalayan insan kalabalığıyla doldu. Pazar günü, Avrupa ülkeleri, yayılımı önlemek için sınırlarını Birleşik Krallık’tan gelen yolculara kapatmaya başladı.

Güney Afrika’da da virüsün benzer bir versiyonu ortaya çıktı. Onu tespit eden bilim adamlarına göre İngiliz varyantında görülen mutasyonlardan birini onda da yer alıyor. Bu virüs, Kasım ortasından bu yana Güney Afrika’da genetik sekansları analiz edilen örneklerin% 90’ına kadarında bulundu.

Bilim adamları bu varyantlar için endişeleniyorlar ancak bu durum onları şaşırtmadı. Araştırmacılar bu güne kadar, dünya çapında koronavirüsün genetik materyalinde binlerce küçük değişiklik kaydetti.

Bazı varyantlar, bir popülasyonda sadece şans eseri daha yaygın hale gelirler. Ancak virüsün hayatta kalması, insan popülasyonlarındaki aşılar ve artan bağışıklık nedeniyle daha zor hale geldikçe, araştırmacılar virüsün daha kolay yayılmasını veya bağışıklık sisteminin tespitinden kaçmasını sağlayan mutasyonlar kazanmasını da bekliyorlar.

Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nden evrimsel biyolog Jesse Bloom, “Elbette bu mutasyonlar yayılacak. Bilim camiası olarak bu mutasyonları izlemek ve hangilerinin etkisi olduğunu tanımlamak zorundayız”dedi.

Fakat birçok uzman da bu mutasyona temkinli yaklaşıyor. Zira bir virüsün mevcut aşıları etkisiz hale getirebilecek seviyede mutasyon geçirmesi için yıllar gerektiğini ifade ediyorlar. Dr. Bloom, “Hiç kimse aniden tüm bağışıklık ve antikorları etkisiz hale getirecek katastrofik tek bir mutasyon olacağına dair endişelenmemeli” ifadelerini kullandı.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı olarak görev yapan Dr. Müge Çevik de Britanya’daki değişimin, virüsün insan hücrelerine tutunma ve enfekte etme biçimlerini etkileyenler de aralarında olmak üzere 20 mutasyona sahip olduğunu aktardı. Dr. Çevik’e göre bu mutasyonlar, varyantın daha etkili şekilde çoğalma ve bulaşmasına olanak sağlamış olabilir.

Britanya Yönetimi’ne bilimsel danışmanlık hizmeti de veren Dr. Müge Çevik, bu türün çok daha bulaşıcı olduğuna yönelik yetkililer tarafından yapılan açıklamaların modellemelere dayandığını belirterek, bunun laboratuvar deneyleriyle tespit edilmediğini vurguladı.

Dr. Çevik, “Biraz daha deneysel veriye sahip olmamız gerekiyor. Bu iletilebilirlik verilerinin bir kısmının insan davranışlarıyla ilgili oldukları halde göz ardı edemeyiz” ifadelerini kullandı.

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler