26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Akşam 10’da Uyuduğunuzda Vücudunuza Ne Olur?

Bazı ünlülerin ortak bir yanı var: hepsi yaklaşık 22:00’da uyuyorlar. Öyle görünüyor ki, bu kadar erken uyumak bedenimiz ve zihnimiz üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip olabileceğinden, bu insanlar burada bir şeyler peşindeler.

Belki de en başarılı insanlardan bazılarının, bir sonraki güne hazırlanmak için günlerini bu kadar erken bitirmeleri pek şaşırtıcı değildir!

Biraz araştırma yaptıktan sonra, neden günü erken bitirmeniz gerektiğini sizlere anlatmak istedik.

Uykudan en iyi şekilde yararlanıyoruz.

Uykumuz, hızlı olmayan derin göz hareketi (REM olmayan) uykusundan hızlı göz hareketi (REM) uykusuna kadar 90 dakikalık ağır ve hafif uyku döngülerine bölünmüştür. Uykumuzun en derin ve en dinlendirici kısmı akşam 10 ve gece 2 arasıdır. Bu, tamamen dinlenmek için erken saatlerinde uyumaya başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca bir çalışma, daha erken ve daha uzun süre uyumanın, bizi geceleri uykusuz bırakabilecek olumsuz ve endişe verici düşünceleri durdurmamıza yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da akşam 10’da başınızı yastığa koymak için başka bir neden.

Vücudumuz Eski Haline Geri Döner

Derin uyku döngüsünde olduğumuzda vücudumuz büyüme ve onarım hormonları üreterek kendini iyileştiriyor. Bu önemli aktivite, özellikle yoğun performansta çalışan insanların formda olmasını sağlayacaktır.

Stres seviyemiz düşer.

Yeterince uyumamak, vücudunuzdaki ekstra yüksek stres hormonu kortizol seviyeleri nedeniyle sizi stresli bırakabilir. Çok fazla kortizol sizi endişelendirebilir ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ancak daha erken uyumaya başladığınızda, kortizol seviyenizi gerçekten kontrol edebilecek daha uzun derin uyku dönemlerini yakalayabilirsiniz.

Zihninizin ve vücudunuzun tam bir gece uykusundan aldığı dinlenme sayesinde gün içinde stres seviyeniz düştüğünü ve tamamen yenilenmiş olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Hastalık Riskiniz Daha Az

Birkaç çalışma, daha erken uyuyan kişilerin gece vardiyasında çalışan veya gece kuşu olanlara göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Yeterince derin uykuyu yakalayamayan kişilerin tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklarla yakalanma şansı daha yüksektir.

Araştırmacılar ayrıca derin uyku evresinin 22:00 -02:00 arasında olduğunu da buldu. Bu süre bağışıklık hücrelerimiz için gerçekten önemli. Yapılan araştırmada derin uykusu olmayan kişilerde diğer kişilere göre daha düşük virüs antikor tepkisi vardı.Bu da o kişilerin daha kolay hastalanabilecekleri anlamına geliyor.

Duygularımızı daha iyi kontrol edebiliriz.

Araştırmalar, yeterince uyuyan insanların genellikle hayatta daha mutlu olduğunu gösteriyor. Yeterince derin uyku alamadığımızda duygularımız daha dengesiz olabilir. Çünkü onları kontrol etmekte zorlanıyoruz. Ayrıca, daha erken uyumak, daha erken uyanmak anlamına gelir; bu da, daha fazla gün ışığı ve ruh halini yükselten daha serotonin anlamına gelir.

İnsanların duygularını daha iyi anlayabiliriz.

Bir çalışma bize iyi bir gece uykusunu atlamanın mutluluk ve üzüntüyü okumayı zorlaştırdığını söylüyor. Bu da bir kişinin samimi olup olmadığını anlamak için vermiş olduğu ipuçlarını algılamanın neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyor.

Genellikle ne zaman uyursunuz? Sabah yenilenmiş hissetmek için kaç saat uykuya ihtiyacınız var?

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler