3.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Köpekler Neden Yüzünüzü Yalarlar ? İşte Köpeklerin Garip Davranışları

Köpekler neden yüzünüzü yalarlar ? Peki diğer garip halleri ? Ne yapmaya çalışıyorlar hiç düşündünüz mü ?

Hayvan severler , evcil hayvanlarını uyurken rüya gördüklerinde, başlarını yana eğdiklerinde veya banyodan sonra çılgınca koşarken gördüklerinde onları hayran hayran izler. Ama çoğumuzun bilmediği şey, çok sevimli bulduğumuz bu davranışların aslında bir amacı olduğu. Konuşamasalar bile, köpeklerin kendi iletişim yolları vardır. Bahsettiğimiz şeyler, köpeğinizin sevgisini, hayranlığını ve bazen de endişesini ifade etmeye çalıştığına dair yalnızca birkaç örnektir.

Kalemlink ekibi olarak hayvanları çok seviyoruz. Bu yüzden sizlere onların bilmediğiniz yanlarını sık sık anlatmaya çalışacağız. Sevimli dostlarımızın ilginç yanlarını hep birlikte keşfedeceğiz.

Kendi kuyruğunu kovalamak

Bu eylemin 3 temel anlamı vardır ve hangisi olursa olsun, tüm dikkatinizi gerektirir. İlk seçenek, köpeğinizin aşırı derecede sıkılmış olması ve eğlenmek için hemen hemen her şeyi araması olabilir. Başka bir seçenek de, kaşıntıya veya yanmaya neden olabilecek parazitlere sahip olmasıdır. Üçüncü seçenek ise, köpeğiniz kuyruğunu sık sık kovalıyorsa, stres, anksiyete veya hayal kırıklığının neden olduğu OKB’den (obsesif-kompulsif bozukluk) muzdarip olabilir.

Yüzünüzü veya ayaklarınızı yalamak

Bu, köpeklerin sahiplerine sevgi ve saygı ifade etmelerinin en yaygın yollarından biridir. Muhtemelen daha önce, yalamanın köpekler için öpüşmeye eşdeğer olduğunu duymuşsunuzdur. Yavru köpeğiniz ayaklarınızı yalıyorsa, keyif durumunuzu, kimyasal bileşiminizi ve sağlık durumunuzu hissetmeye çalışıyor olabilir. Bazen de köpekler bunu sadece dikkatinizi çekmek için yapar.

Başlarını yana eğmek

Görülmesi gereken en iç açıcı şeylerden biri, ne yaptığınızı veya ne söylediğinizi daha iyi anlamak için başını eğerek size bakan bir köpektir. Bazı teoriler bunu yaparak tonları veya kelimeleri daha hassas bir şekilde duyabildiklerini belirtiyor. Diğer teoriler ise başlarını eğmelerinin, dudaklarınızın kıpırdamasına daha iyi bir görüş imkanı sağladığını belirtiyor. Durum ne olursa olsun, başını eğerek bakan bir köpek her zaman uzun ve samimi bir “Awww” üretir.

Topu yakalama konusunda heyecanlanması

Köpeğinizle vakit geçirmek ve sevdiğini bildiğiniz oyunları oynamak onlar için dünya demektir. Bu onlar için sadece eğlence demek değil. Topu yakalayıp size geri getirmesi size bir “hediye” vermenin ve sizi mutlu etmesinin bir yoludur.

Oyuncak sallamak

Muhtemelen bildiğiniz gibi, köpekler kurtların uzak akrabalarıdır. Köpekler genetik olarak vahşi akrabalarına yakındır ve tepkilerinin bazıları da öyledir. Bir köpeğin oyuncağı bazen bir tür av olarak anlaşılabilir. Oyuncağı kuvvetlice sallamak, avlanma içgüdülerinden kalan otomatik bir tepkidir. Ancak, evdeki çoğu köpek bunu yalnızca eğlence için yapar.

Yüzlerini ovuşturmaları

Köpeğinizin ön patileri, iş temizliğe gelince çok kullanışlıdır. Alerji problemleri yaşadıklarında, özellikle de kaşınıyorlarsa yüzlerini temizlemek için ön patilerini kullanırlar. Bunu yaptıklarında köpeğinizi ödüllendirirseniz, eylemi daha sık tekrarlayacaklarından emin olabilirsiniz. Aynı zamanda bu, diğer hayvanlara veya sahiplerine karşı bir teslimiyet işaretidir.

Banyodan sonra evde koşuşturmak

Köpeğiniz güzel bir banyo yaptıktan sonra evin içinde ışık hızıyla koşuyorsa, o zaman FRAP (çılgınca rastgele aktivite dönemi) denen bir şey yaşıyor demektir. Aşırı bir enerji birikimidir. Çoğu köpek banyo yapmaktan gerçekten nefret eder ve sonunda özgür olduklarını ve işkencenin sona erdiğini hissettiklerinde saf bir sevinçle patlarlar. Bu aynı zamanda onların kurumasına ve doğal kokusunu geri kazanmasına yardımcı olur. Özellikle kendi kokularını geri kazanmaları onları daha da mutlu eder çünkü şampuan kokuları genellikle hoşlarına gitmez.

Yatmadan önce kendini etraflarında dönmek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, köpekler kurtların uzak akrabalarıdır. Kendi eksenleri üzerinde birkaç kez dönmek, çevrelerini kontrol etmenin ve tehlikeli bir şeyin olmadığından emin olmanın bir yoludur. Elbette evcil köpekler söz konusu olduğunda, bu çoğunlukla kalıtsal bir tepkidir. Bu aynı zamanda yeni uyku noktalarının uyumak için yeterince rahat olduğundan emin olmanın bir yoludur.

Ayaklarınızın üzerinde uyuması veya sizinle kucaklaşması

Köpekler, sizin sıcaklığını hissetmeyi çok severler. Unutmayın siz onların sürüsüsünüz. Bu yüzden size yakın oturmak, onların size olan yakınlığını ve sevgisini göstermenin bir yoludur. Bu durum özellikle evde ziyaretçileriniz olduğunda geçerlidir. Böyle durumlarda köpeğiniz, kendisinin olanı uzun süre başkasıyla paylaşmak istemediğini açıkça ifade etmeye çalışır. Uzmanlara göre, eğer köpeğiniz inatla ayağa kalkmanıza ve bulunduğunuz yerden hareket etmenize izin vermiyorsa, muhtemelen sizin dikkatinizi ya da rahat kucağınızı istiyordur.

Uykularında seğirme

Köpekler huzur içinde veya derin bir şekilde uyuyabilirler ve çok hızlı bir şekilde REM aşamasına (hızlı göz hareketi) girerler. Burada rüya görmeye ve spazm olmaya başlarlar. Bu, uyurken yüzlerinin neden kontrolsüz bir şekilde titrediğini, karateciler gibi tekmelediklerini veya farkında bile olmadan havladıklarını açıklar. O anda uyandırılması tavsiye edilmez, çünkü kendilerini boşlukta hissedebilir ve kötü bir ruh hali içinde olabilir. Kendinizi onların yerine koyun, bu aynı zamanda insanların başına da gelen birşeydir.

Kuyruklarını fırıldak gibi sallamak

Bir köpeğin kuyruğunun hareketinin birçok farklı anlamı vardır. Ancak kalçalarını kıpırdatırken hareket ettirdiğinde oynamaya tamamen hazır olduğu ifade eder. Ne kadar hızlı hareket ederse, heyecanı o kadar büyük olur! Kaç yaşında olurlarsa olsunlar o kadar sadıktırlar ki, sizi görmekten ve sizinle yaşlanmaktan her zaman mutlu olacaklar. Bunu size her zaman kuyruklarını sallayarak söyleyecekler.

Karınlarını kaşıdığınızda bacaklarını sallamak

Bu, sinir uçlarının etkinleştirildiği bir “kaşıma refleksinden” başka bir şey değildir ve çoğu köpeğin çok zevk aldığı komik bir harekettir.

Köpeklerinizin sizleri ne kadar çok sevdiğini unutmayın, onları ihmal etmeyin ve mutlu olmalarını sağlayın.

Avatar
kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

Neden Kahvaltıda Çikolata Yemeye Başlamalıyız?

Çikolatayı tatlı kategorisinde algılıyorsanız çok fazla şey kaçırıyorsunuz demektir. Çikolata, eski zamanlardan beri birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılmıştır ve herhangi bir diyet...

Test : Burnunuzun Şekline Bakarak Kişiliğiniz Hakkında Bilgi Edinin

Bir süre önce, kapsamlı bir çalışma yürüten bir araştırmacı, Avrupa ve Akdeniz'de 14 farklı burun türü olduğunu ortaya çıkardı. Bunun üzerine burun tiplerinin kişiliğimizle...

Bu 9 Tehlikeli Durumdan Kurtulabilir misiniz ?

Hayatta kalma becerilerinizi test etmek ister misiniz? Elde ettiğiniz deneyimlerle bu 9 tehlikeli durumdan kurtulabilir misiniz ? Hepimiz hayatımızda en az bir kez korkunç bir...

Japon Kadınlardan Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak Sırlar

Japon kadınlar cildinizin daha güzel görünmesi için yıllardır kullandıkları ve başarısı kanıtlanmış güzellik sırlarını sizinle paylaşıyor. Hiç şüphe yok ki Japon kadınlar, gerçek yaşlarından...

Belçika’da Bir Süper Market Kar Amacı Gütmeden Çalışıyor

Belçika'da kar amacı gütmeden faaliyet gösteren bir süper market müşterilerine kaliteli ürünleri ucuza satıyor. Geçtiğimiz yıllarda Brüksel'de alışılmadık bir süpermarket ortaya çıktı. Bu Süper...

Sıklıkla Yaptığımız 6 Hijyen Hatası

Sağlıklı olmak için sadece hijyen kurallarına uymamalıyız. Sizlere bugün sıklıkla yaptığımız 6 hijyen hatasından bahsedeceğiz. Özellikle zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde bunu kesinlikle eksiksiz...

Bir Ağaç Seçin ve Yeni Yılda Sizi Ne Bekliyor Görün

Birçok insan psikolojik testleri sever. Bu testte yeni yılda sizi neler bekliyor onları göreceğiz. Bazıları bir şeyi doğrulamak için bu tür testler yapar, diğerleri...

Bebekler Gibi Uyumanın 10 Yolu

Bebekler gibi uyumayı kim istemez ki ? Hepimiz uykunun en yüksek seviyemizde çalışmamız için hayati önem taşıdığını biliyoruz. Ancak bazen çok fazla teknoloji ve...

Henüz Ruh Eşinizle Karşılaşmamanızın 7 Sebebi

Henüz ruh eşinizle karşılaşmadınız mı ? Yada beyaz atlı prensiniz biraz gecikti mi. Birçok insan yalnızlıktan muzdariptir. Bazen birkaç buluşmadan daha fazlasına sahip olabileceğimiz...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

21,381BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler