26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Belçika’da Bir Süper Market Kar Amacı Gütmeden Çalışıyor

Belçika’da kar amacı gütmeden faaliyet gösteren bir süper market müşterilerine kaliteli ürünleri ucuza satıyor. Geçtiğimiz yıllarda Brüksel’de alışılmadık bir süpermarket ortaya çıktı. Bu Süper market üyeleri aynı bölgede yaşayan komşulardan oluşan bir kooperatifin dükkanıdır. Hangi ürünleri satın alacaklarına kendileri karar verirler ve ardından bunları minimum fiyatla satarlar. Kasiyer, paketleyici ve dağıtıcı olarak üyeler sırayla çalışmaktadır.

Sizin ilgili kuruluşun nasıl faaliyet gösterdiğini araştırdık. Hepimizin keşke burada da olsa diyeceği süpermarketin çalışma sistemi çok farklı. Burada herkes patron, çalışan ve aynı zamanda da müşteri.

BEES Coop.

Süpermarketin adı BEES Coop. İnsanların tüketmek istedikleri ürün ve malları fazladan para ödemeden alabileceğini kanıtlamak için oluşturuldu. Kooparatifin kurucuları, herhangi bir katılımcının iş yerinin sahibi, çalışanı ve de müşterisi olabileceği yeni bir iş modeli yarattılar. Bir çok ülkede üyelerinin çıkarları doğrultusunda çalışan kooperatifler gibi burasıda sadece üyelerinin çıkarlarını düşünüyor.

Kurucular bu modeli “işbirlikçi ve katılımcı” model olarak adlandırdılar. Bu kooperatife abone olan herhangi bir kişi, ortak kararlar alma, bakım yapma ve diğer önemli görevleri çözmede yer alacak bir ortak olur.

Dahası, kooperatif üyesi olan herhangi bir kişi bu mağazada haftalık olarak 3 saat veya daha fazla çalışmayı taahhüt eder. Bu model, işçilik maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle malların fiyatını düşük bir seviyede hatta bazılarını kar amacı almadıkları bir seviyede tutar.

Bir kişinin bu sistemden elde ettiği temel fayda, süpermarketin müşterisi haline gelmektir. Yalnızca kooperatif üyelerine açıktır ve düşük fiyata yüksek kaliteli ürünler sunar.

BEES Coop. yaptığı iş için herhangi bir kar elde etmez ve esas olarak yüksek kalite ve maliyet etkinliği sağlamayı amaçlar. Kooperatif üyeleri mal tedarikçilerini kişisel kriterlerine göre kendileri seçerler. Bu nedenle, geleneksel süpermarketlerden farklı olarak asıl odak noktası kar değil. Onlar daha kaliteli ürünleri çok daha uygun fiyatta üyelerine sunmayı amaçlıyor.

BEES Coop. bu yeni yaşam fikrini uygulamaya devam etmek için şehrin diğer bölgelerinde birkaç şube daha açmayı planlıyor. Bu şekilde daha fazla insanı daha kaliteli ürünlerle daha ucuza tanıştırmayı hedefliyor.

Bu tür bir işin parlak bir geleceği olduğunu düşünüyor musunuz? Bu tür bir mağazanın iş ortağı olmak ister miydiniz? Lütfen görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler