26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Sıklıkla Yaptığımız 6 Hijyen Hatası

Sağlıklı olmak için sadece hijyen kurallarına uymamalıyız. Sizlere bugün sıklıkla yaptığımız 6 hijyen hatasından bahsedeceğiz.

Özellikle zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde bunu kesinlikle eksiksiz olarak yapmalıyız. Aksi takdirde etkileri istemediğimiz sonuçları doğurabilir. Çoğu insan için, en dikkat edenler bile olsa, hijyen konusunda tüm yaşamları boyunca yanlış şeyler yapıyor olmaları şaşırtıcı olabilir. Unutmamalıyız ki hijyen kuralları bizleri hastalıklardan uzak tutan en önemli önlemlerdir.

Kalemlink, ortalama bir insanın hijyen kurallarına nasıl uyduğunu dikkatle inceledi ve en yaygın hataları ortaya çıkardı. Bahsettiğimiz konulara dikkat ederek ne derecede yanlış yapıp yapmadığınızı kontrol etmenizi öneririz. Belki bu konu bazılarını düzeltmeniz konusunda size ışık tutabilir.

1.Çok sık duş alırız ve banyo yaparız.

Garip gelebilir ancak çok sık yıkamak, hiç yıkamamak kadar kötüdür. Columbia Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanlarından oluşan bir ekibe göre, çok fazla duş almak cildinizi kurur ve çatlatır, bu da mikropların bu yaralardan vücudunuza kolayca nüfuz etmesine neden olur. Uzmanlar günde bir defadan fazla yıkanmamayı tavsiye ediyor. Günde birden fazla duş alıyorsanız bu konuya hassasiyetle yaklaşmanız sizin için faydalı olacaktır.

2.Tuvalete gitmeden önce ellerimizi yıkamayız.

Bakterileri sadece tuvalette değil, evin her yerinde bulabilirsiniz. Bu, uzun süre ellerinizi yıkamadığınızda muhtemelen bakteri de bulunduğu anlamına gelir. Tuvaleti ziyaret ederken, mikropların özellikle tehlikeli olduğu özel alanlara dokunursunuz. Bu nedenle tuvalete gitmeden önce ellerinizi yıkamak, en az sonra yıkamanız kadar önemlidir. Yapılan araştırmalar dünya üzerinde ki büyük bir çoğunluğun bu hijyen kuralına uymadığı sonucunu ortaya çıkarmış.

3.Sifonu Parmak Uçlarımızla İteriz

Tuvalet muhtemelen dairenin en kirli yeridir. Gözlemler, sifon kullandıktan 90 dakika sonra bile bakteri içeren düzinelerce damlacıkların hala yüzeyde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, sifonu parmak uçlarınızla değil, parmak ekleminizle veya parmağınızın arka tarafıyla itmeye çalışın. Ellerinizi yıkamadan önce bir şeyi unutup dokunursanız, bu size çok yardımcı olabilir. Ayrıca tırnaklarınızın içerisine bakterilerin yerleşmesini de önleyecektir. Parmaklarımızın eklem kısımlarını temizlemenin, tırnak içlerimizi temizlemekten çok daha kolay olacağını unutmayalım.

4.Uzun süre aynı yastıkta uyuruz.

Kuş tüyü yastıklar, toz akarları veya küfler için bir cennettir. Zamanla bir kişinin yüzüne geçebilir ve demodikoz gibi sorunları tetikleyebilirler. Bu, cilt problemlerinin başka bir yaygın nedenidir. Bir çalışma, toz akarlarının alerjileri tetikleyebileceğini ve bu da burun tıkanıklığına, şişmeye ve üst solunum yollarında tahrişe neden olabileceğini söylüyor. Bu yüzden yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeniz, ayrıca yastığınızı her hafta en az 55°C olan suyla yıkamanızı öneriliyor.

5.Evcil hayvanlarımızın bizimle uyumasına izin veriyoruz.

Geceleri bile hijyen kurallarına uymamız gerektiği ortaya çıktı. Bu durum, kedi ve köpeklerin sizinle aynı yatakta uyumasına izin vermenizi tavsiye etmez. En bakımlı olan minik dostlarımız bile kürklerinde çok fazla bakteri taşır. İnanması zor, ancak bazıları hıyarcıklı vebaya bile neden olabilir. Hayır, Orta Çağ’dan değil, modern zamanlardan bahsediyoruz! İstatistikler, 1977 ile 1998 yılları arasında evcil kediler tarafından taşınan bu ölümcül hastalıktan 23 enfeksiyon vakası olduğunu söylüyor. Sevimli dostlarımızı hiç bir an yanımızdan ayırmak istemesek de gece uykunuzu onlarla paylaşmamanız sağlığınız açısından son derece önemlidir.

6.Yüzümüzü sabunla yıkarız.

Bazı insanlar yanlışlıkla yüzlerini günde iki kez sabunla yıkarlarsa çok temiz olacağını ve kırışıklıkları önleyeceklerini düşünürler. Gerçekte, sabun gözenekleri tıkar ve çatlaklara neden olur. Dermatologlar, sabunun başlangıçta yüz için tasarlanmadığını vurguluyor. Kullanırken koruyucu bariyeri yok edersiniz ve cildinizin pH seviyesini bozarsınız. Ayrıca gün içerisinde yüzünüzü sadece suyla bile yıkadığınızda cildinizin pH seviyesini bozabileceğinizi unutmamalısınız.

Uzun zamandır bildiğiniz, ancak yine de kendinizi uygulamaya zorlayamadığınız hijyen kuralları var mı? Bize onlar hakkında daha fazla bilgi verin.

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler