26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Bu 9 Tehlikeli Durumdan Kurtulabilir misiniz ?

Hayatta kalma becerilerinizi test etmek ister misiniz? Elde ettiğiniz deneyimlerle bu 9 tehlikeli durumdan kurtulabilir misiniz ?

Hepimiz hayatımızda en az bir kez korkunç bir duruma maruz kalmışızdır. Açıkçası ne zaman neyin olacağını bilemeyiz, ancak bu bilinçli, hesaplayıcı ve akıllıca hareket etmememiz gerektiği anlamına gelmez. Bu durumda, bu talihsiz durumlarla yüzleşmenin en iyi yolu muhtemelen önceden hazırlık yapmaktır. Bu hazırlıklar gelecekte hayatımızı kurtarabilir, bu yüzden kesinlikle yapmaya değer.

Kalemlink, ister işte olun, ister sadece vahşi doğada kamp yapıyor olun, eğlenceli ama aynı zamanda güvenlik prosedürlerinin önemi hakkında farkındalık yaratabilecek bir test oluşturmaya karar verdi. Bu şekilde, aslında hiç karşılaşmayacağınızı umduğunuz aşırı durumlarla yüzleşmeye daha iyi hazırlanmış olacaksınız.

1. Bir binanın zemin katındasın ve aniden deprem olmaya başladı. Ne yapmalısın?

via : brightside

a) Deprem bitene kadar olduğum yerde beklerim.

b) Hızlı bir şekilde ailemi yada arkadaşlarımı ararım.

c) Sakin bir şekilde davranıp, başımı koruyarak evden çıkmaya çalışırım.

Uzmanların tavsiyesine göre, bir binanın veya evin zemin katında bulunuyorsanız ve depremi hemen fark ettiyseniz, yapılacak en iyi şey, en şiddetli olaydan önce mümkün olan en kısa sürede binadan çıkış yolunu bulmaktır. Tavandan veya diğer yüksek yerlerden eşya veya moloz düşmesi durumunda herhangi bir zarar görmemesi için başınızı ve gözlerinizi ellerinizle kapatmanız gerekir. Doğru cevap C şıkkı.

Depreme binanın 4. katında yakalandım. Ne yaparım ?

via : brightside

a) Mümkün olduğunca hızla koşup asansöre binerim

b) Kendime üzerime herhangi bir maddenin düşmeyeceği güvenli bir alan bulur, deprem bitene kadar orada beklerim. Deprem bittikten sonra hızlı ama dikkatli bir şekilde binayı terk ederim.

c) Panik yapan diğer insanları tutar ve onlara yardımcı olmaya çalışırım.

Tahliyenin daha zor olduğu yüksek bir binadaysanız, kendinize güvenli bir alan bulup, başınızı düşebilecek maddelerden koruyarak sarsıntılar geçene kadar beklemelisiniz. Öncelikle kendinizi güvene almazsanız başka hiç bir insana da yardım edemeyeceğinizi unutmayın. Doğru cevap (B)

3. Plajda tatildesiniz. Deniz suyunun aniden çekilmeye başladığını fark ettiniz. Ancak her şey yolunda görünüyor. Ne Yapardın?

via : brightside

a) Hızla denize bir dalış yapar orada neler oluyor gözlemlerdim.

b) Sahile yakın bir yerde bekler Deniz’de ki olabilecek değişimleri gözlemlerdim.

c) Oradan hızla uzaklaşarak, güvende olabileceğim yüksek bir yere giderdim.

Tsunamiyle yüz yüze gelme riskiyle karşı karşıya kalırsanız almanız gereken güvenlik önlemlerinden biri, plajlar gibi yüksek riskli kıyı bölgelerinden uzaklaşmaktır. Doğru cevap C şıkkı.

4. Bir kasırga meydana gelirken araba kullanıyorsunuz. Hemen ilerde önünüzde görünüyor ama hareket ediyormuş gibi değil. Ne yapmalısın?

via : brightside

a) Arabamı kasırga momentine göre dik bir şekilde sürerim.

b) Kasırgadan daha hızlı olmayı dener mümkün olduğunca gaza basarım

c) Hemen geriye döner kasırgayı arkama alır aracımı hızla sürerim.

Kasırgayı uzaktan tespit edebilir ve kasırgadan dikey yönde hareket ederken hangi yöne hareket ettiğini belirleyebilirseniz, sizi önden gelecek olan rüzgarlara yakalanmaktan kurtarabilir. Uzakta ise ve doğuya gidiyorsa, örneğin güneye gidebilirsiniz. İnanın bize bu en güvenli yoldur. Doğru cevap A şıkkı

5.Bir kasırga sırasında evde sığınmak için en güvenli oda hangisidir?

via : brightside

a) Yatak Odası

b) Mutfak

c) Banyo

Böyle bir durumda evinizde ki en güvenli oda banyodur. Düşünün: tek kapılı ve penceresiz veya küçük pencereli bir oda. Burası bir sığınak gibidir. Doğru cevap C Şıkkı

6.Evden uzaktayken, doğada kamp kurduğunuzda ve yakınlarda sığınabileceğiniz bir yer olmadığında bir kasırga meydana gelir. En iyi seçeneğin nedir?

via : brightside

a) Sığınabileceğim bir hendek bulurum

b) Arkama bakmadan hızla koşarım

c) Durur ve kasırganın geçmesini beklerim.

Böyle durumlarda sığınabileceğiniz bir hendek bulmak her zaman iyidir. Bu şekilde en azından kendinizi kuvvetli rüzgarlardan ve havada uçuşan nesnelerden koruyabilirsiniz. Doğru cevap A Şıkkı

7.Arabanız aniden yoldan çıktı ve bir göle uçtunuz. Araba batmaya başladığında kendinizi kurtarmak için fazla zamanınız olmaz. Ne yapardın?

via : brightside

a) Motoru çalıştırmayı denerim.

b) Tişörtümü çıkarır koluma sarardım. Bu şekilde dirseğimle aracın camını kırar ve kaçardım.

c) Mümkün olduğunca çok kornaya basar ve birilerinin beni duymasını sağlardım.

Böyle durumlarda dirseğiniz camı kırmak için en iyi yol olabilir. Dirseğinizi üzerinizdeki kıyafetle sarabilirsiniz. Camdan kaçmanız sizi arabayla birlikte batmaktan kurtaracaktır.

Su seviyesi arabanın içinde çok hızlı yükselmeye başlarsa, en iyisi bu tavsiyelere uymaktır. Araba henüz su basmadıysa kapıyı açmaya çalışırken enerji israf etmemeyi unutmayın. Ön camı kırmaya çalışmayın, çünkü ön cam yan camlardan birkaç kat daha kalındır. Doğru cevap B şıkkı.

8. Evinizde ani bir yangın çıkar. İtfaiyeyi aramadan önce ne yaparsınız?

via : brightside

a) Hemen geriye koşar değerli eşyalarımı toplarım

b) Bahçe hortumunu alır yangını söndürmeyi denerim

c) Fazla dumana maruz kalmayacağım bir yer bulmaya çalışırım. Sonrasında evden nasıl çıkacağımı düşünürüm.

Yangın esnasında sakin kalmanız ve fazla dumana maruz kalmayacağınız bir yere sığınmanız hayatınızı kurtarabilir. Bu şekilde kaçış yollarını daha sağlıklı düşünebilmeniz de mümkün. Doğru cevap C şıkkı.

9. Ormanlık bir alanda aniden önünüze yılan çıktı. Ne yapardınız ?

via : brightside

a) Yılanla yüzleşir ve o bana saldırmadan önce ben ona saldırırdım

b) Yavaş ve dikkatli bir şekilde geriye çekilir ve yılandan uzaklaşırım.

c) Olduğum yerde durur ve yılanın bir sonraki adımın ne olacağını kontrol ederim.

Uzmanlar, bir yılan tarafından ısırılmaktan kaçınmanın en iyi yolunun, onu bırakıp tehdit edildiğini düşünmemesi için yeterli alanı sağlamak olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden onunla yüzleşmeyi düşünmemek en iyisidir.

Testin tamamında başarılı oldunuz mu ? Bizimle paylaşın.

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler