Böbrek Hastalarına “Lokumlu” Şifa

Proteinli besinler alındıktan sonra vücutta yakılır ve bunun sonucunda ürik asit,üre,keratin gibi atık maddeler açığa çıkar. Böbrek hastalarında bu maddeler idrarla vücuttan atılamadığı için kandaki değerleri yükseltir.

Safranbolu’ya özel sade lokumu karbonhidrat kaynağı olduğu için böbrek hastalarınca devamlı tüketilmesi önerilmektedir. Safranbolu Lokumunun başka bir faydası da yara ve çıban tedavisinde kullanılmasıdır. Yerel halk tarafından açık yara ve çıbanlara sarılan lokumun iyileştirici, kapatıcı ve iltihap alıcı özelliği olduğu bilinmektedir.

Safranbolu Lokumunun en büyük özelliği diğer lokumlara göre daha hafif olmasıdır. İçine katılan Safran Bitkisi sayesinde eşsiz bir tat alan Safranbolu Lokumu yenildiğinde ağızda şekerli bir tat bırakmamaktadır.

Lokum, Osmanlıca “rahat ul-hulküm” yani “boğaz rahatlatan” kelimesinden türeyerek günümüze kadar gelmiştir.Çeşitleri oldukça fazladır. Örnek verecek olursak safranlı,fındıklı,çifte kavrulmuş,antep fıstıklı,güllü,sade sakızlı,hindistan cevizli,çikolatalı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Safranbolu,Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Karabük iline bağlı tarihi evleri,lokumu,safran çiçeği,tarihi dokusu ve ülkemizin 4. büyük mağarası olan Mencilis(Bulak) Mağarası ile ünlü,UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış otantik bir şehrimizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin