26.5 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

spot_img

Uykuya Daldığımızda Neden Ayaklarımızı Ovuşturuyoruz?

Yatağa girip uykuya daldığımızda neden ayaklarımızı ovuşturuyoruz? Bu davranışın sebebini hiç düşündünüz mü ?

Zor bir gün sona erdiğinde ve nihayet yatağa girdiğimizde, çoğumuz açıklanamaz bir şey yaparız. Farkında bile olmadan, daha kolay uykuya dalabilmek için ayaklarımızı birbirine sürtünüyoruz. Son zamanlarda insanlar internet üzerinde bu konuyu sık sık tartışıyor.

Kalemlink’te bizler bu ilgi çekici konuları seviyoruz. Vücudumuz ve alışkanlıklarımız merak uyandırıcı konular. Sizin için bu alışkanlığın ardındaki nedenlerin ne olabileceğini bulmak için biraz araştırma yaptık.

Bir uyku bozukluğunun işareti olabilir.

© Peshka919 / Wikimedia Commons© Unsplash.com

Ayaklarınızı yatakta ovmak ilk bakışta göründüğü kadar zararsız olmayabilir. Periyodik uzuv bozukluğu denen ve bacaklarınızı etkileyen bir durum vardır ve onları uykunuzda tekrar tekrar sarsarsınız. Bu durum sizi olumsuz etkileyebilir ve gündüz uyuklamaya neden olabilir. Yatakta bacaklarınızı ritmik olarak ovalamanızın nedeni bu olabilir.

Başka bir tıbbi durum da bir sebep olabilir.

© depositphotos.com

Bunun oldukça ciddi başka bir nedeni olabilir. Uzanırken, veya hareket ettirirken bacaklarınızda ağrı hissederseniz, ve bu durum ayaklarınızı ovuşturmakla geçiyorsa, bu huzursuz bacak sendromunuz olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca bu durum düzgün dinlenmenize izin vermeyen nörolojik bir duyusal bozukluğa sebep olabilir. Bundan etkilendiğinizden emin olmak için bir doktora danışmanız gerekir.

Kendini yatıştırmanın bilinçsiz bir yoludur.

© Pixabay.com© Pxfuel.com

Ayaklarımızı birbirine sürterek “yuva yapmaya” ve rahatlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparak cildimiz üzerinde yakın temas etkisi yaratırız ve bizi rahatlatır. Cildin dış uyaranlara karşı çok hassas olduğu bilinmektedir, bu nedenle stresle dolu bir günün ardından gevşeme yeteneğimizde güçlü bir araç olabilir.

Sadece bir alışkanlık olabilir.

© Needpix.com


Bununla birlikte, tıbbi bir durum veya fizyolojik bir fenomen değil, uykuya dalmamızın normal bir yolu olabilir. Pek çok insan aslında farkına bile varmadan ayaklarını yatağa sürüyor. İlk başta yukarıda belirtilen nedenlerden herhangi biri nedeniyle gerçekleşmiş olsa bile, bu basit bir alışkanlık olabilir. Hatta belki de çok küçük yaşlarda kazandığımız bir alışkanlığı halen devam ettiriyor olabiliriz.

Sizin böyle bir alışkanlığınız var mı? Bu konuda herhangi bir rahatsızlık yaşadınız mı ? Ayrıca bunun nedeni sizce ne olabilir ? Yorumlarda bizimle paylaşır mısınız ?

kalemlinkhttps://kalemlink.com
Kalemlink site yöneticisi. İçerik ekler, makaleleri düzenler, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için 7/24 çalışır.

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

Bağlı Kalın

0BeğenenlerBeğen
132,008TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Son Eklenenler